XXIII Noc Bardów

Wczytuję mapę...

Data/Czas
28.11.2015
18:00

Lokalizacja
Kino "Sokół"

Wstęp
50 zł

Strona www
sck.art.pl


28 listopada 2015r.
Kino „Sokół”
Koncert Ewy Błaszczyk

bilet w cenie 50zł
do nabycia w recepcji SCK i kasie kina

Ewa Błaszczyk (ur. 15 października 1955 roku w Warszawie) – polska aktorka teatralna, filmowa, pieśniarka. W 1978 roku ukończyła z wyróżnieniem Warszawską PWST.
Zadebiutowała jako studentka w 1977 na scenie Teatru Współczesnego w Warszawie.
Po dwóch latach otrzymała nagrodę Rektora PWST za pierwsze osiągnięcia sceniczne.
Dużo i chętnie śpiewa głównie literackie i pełne nastrojów piosenki Osieckiej, Kleyffa, Kofty, Czupkiewicz, Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, ks. Twardowskiego, swego męża Jacka Janczarskiego, piosenki z repertuaru Iwanowej, Piaf, Dietrich i Wysockiego. Przez długie lata występowała w kabarecie J. Pietrzaka „Pod Egidą”; śpiewała na przeglądach poezji śpiewanej, przeglądach Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, festiwalach w Opolu, Sopocie i innych.

Aktualnie związana z Teatrem Studio w Warszawie.

Założycielka, fundator i prezes organizacji pożytku publicznego „Akogo?” mającej na celu pomoc dzieciom po ciężkich urazach mózgu, często przebywających w śpiączce i stworzenie od podstaw systemowego rozwiązania na kraj w leczeniu takiej jednostki chorobowej. Fundacja „Akogo?” wybudowała pierwszą w Polsce klinikę „BUDZIK” – klinikę wzorzec przy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Oficjalne otwarcie Kliniki „Budzik” miało miejsce 7 grudnia 2012 roku. Pierwsi pacjenci zostali przyjęci do kliniki w lipcu 2013 roku.

W swoim nowym recitalu w Ewa Błaszczyk opowiada swój los piosenkami m.in. Agnieszki Osieckiej, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Włodzimierza Wysockiego, Jacka Kleyffa. Część repertuaru, jak „Orszaki” jest powszechnie znana ale brzmi inaczej, nie tylko inaczej zinterpretowana ale niosąca inną niż dotychczas opowieść. Bardzo mi ten recital koresponduje z książką Mai Komorowskiej i Tadeusza Sobolewskiego „Pytania, które się nie kończą” – bo też jest o działaniu, o pracy, o krzątaniu się w życiu, wreszcie o szukaniu sensu w tym, w czym go czasem dostrzec najtrudniej. Biografia Ewy Błaszczyk jest doskonale znana – śmierć męża, choroba córki, walka o jej życie, później walka o jej prawo do leczenia, o jakość tego życia, o zrozumienie, że człowiek w śpiączce ma swój świat i swoje sny, w które nie potrafimy zajrzeć, działanie Fundacji Akogo (od A kogo to obchodzi?), budowa kliniki Budzik, w której wybudziło się już kilkanaścioro dzieci. Znana jest jej działalność artystyczna i społeczna. Jej bezkompromisowość wobec siebie samej. To wszystko przebija z tekstów, jakie wykonuje zarówno grając w przedstawieniach teatralnych (choćby „Rok magicznego myślenia”) jak i śpiewając recitale (ostatnim był „Nawet gdy wichura” również na scenie Teatru Studio, którego jest aktorką). W swoim nowym wokalnym projekcie śpiewa o tym, że świat nawet jak się kończy nadal jest piękny, że można znaleźć w nim sens. Bo są sens, logika i porządek.

XXIII Noc Bardów

WIS

Wydział Informacji Społecznej
tel.: 58 530 6061
wis@um.starogard.pl