Wystawa plakatu Pazery Martyny

Wczytuję mapę...

Data/Czas
14.02.2020 - 08.03.2020
Całodniowe

Lokalizacja
Starogardzkie Centrum Kultury

Wstęp

Strona www
www.sck.art.pl


Starogardzkie Centrum Kultury i Galeria zapraszają na wystawę plakatu Pazery Martyny. Wernisaż odbędzie się 14 lutego br. o godzinie 18:00 w Galerii A.

„Ci, którzy twierdzą, że plakat to nie sztuka, prawdopodobnie znają inny rodzaj plakatu. Obserwując to, co się dzieje ze współczesnym plakatem reklamowym, kulturalnym, ideowym, który szturmem zdobywa galerie na całym świecie, można zauważyć, że definicja plakatu podlega ciągłej transformacji i poszerza się na naszych oczach. A to jest dla mnie przynajmniej tak samo fascynujące, jak obserwowanie i komentowanie za pomocą plakatu polskiego społeczeństwa.

„PLakat” to społeczno-kulturowy wycinek oby tych fascynacji, który dojrzał do tego, żeby przenieść się „z ulicy” do galerii, a także anagram słowa „atak” w mocno polskim wydaniu.

Z 54 plakatów, które powstawały w ciągu dwóch lat, wybrałam 28, które łączy i dzieli tak samo wiele i bardzo jestem ciekawa, czy zamiast „ataku” może zaistnieć między nimi dialog”.

Martyna Pazera ur. 5 lipca 1987 roku w Starogardzie Gdańskim. W latach 2006-2011 studiowała grafikę w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej w Szczecinie. W 2011 obroniła dyplom w Pracowni Projektowania Plakatu i Ilustracji prof. Grzegorza Marszałka. W 2012 roku otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego za najlepszy dyplom ukończenia studiów wyższych w dyscyplinie sztuk plastycznych roku 2011.

Od 2012 roku współpracuje ze szczecińskimi instytucjami i podmiotami kultury. Od 2017 należy do Stowarzyszenia Edukacyjno-Artystycznego „Oswajanie sztuki”, w ramach którego współrealizuje projekty kulturalne i społeczne.

Od 2018 roku publikuje plakaty w Internecie, które są komentarzem bieżących wydarzeń lub osobistymi przemyśleniami na tematy kulturowe i społeczne. W 2018 roku jej plakaty wzięły udział w Śląskim Festiwalu Plakatu „Plakat Fest” 2018 w Chorzowie, a w 2019 roku zostały zakwalifikowane do wystawy w ramach Międzynarodowego Biennale Plakatu w Lublinie, Roller Poster w Szczecinie, międzynarodowego BIENNIAL OF POSTER BICeBé w Boliwii oraz 28. Biennale Plakatu w Katowicach.

W sierpniu 2019 roku zorganizowała swoją pierwszą wystawę indywidualną w przestrzeni miejskiej w Śródmieściu Szczecina w ramach projektu Galeria [OD] Ulicy, a w listopadzie 2019 jej seria plakatów o Starogardzie Gdańskim została zaprezentowana na starogardzkim rynku w ramach otrzymanego Stypendium w Dziedzinie Kultury Miasta Starogard Gdański.

Wystawa plakatu Pazery Martyny

WIS


tel.: 58 530 6061
wis@um.starogard.pl