Wernisaż wystawy „ZE ŚWIATA CZTERECH STRON…” W 100. lecie powrotu Starogardu do Macierzy.

Wczytuję mapę...

Data/Czas
09.03.2020
00:00

Lokalizacja
Muzeum Ziemi Kociewskiej

Wstęp

Strona www


Wojciech Bartoszek – dyrektor Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy
oraz
Andrzej Błażyński – Dyrektor Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim
mają zaszczyt zaprosić na wystawę pt. „Ze Świata Czterech Stron…” w 100.lecie powrotu Starogardu do Macierzy.

Wernisaż : 24 stycznia 2020 roku o godz. 18.00
Ratusz Miejski
ul. Rynek 1
Wystawa potrwa do końca kwietnia 2020 roku.

Prezentowana wystawa jest wspólnym przedsięwzięciem Muzeum Ziemi Kociewskiej i Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. To obraz wysiłku organizacyjnego i materialnego wychodźstwa polskiego niemalże z całego świata a w szczególności tworzenia polskich formacji wojskowych na obczyźnie. Przedstawia ona losy polskich żołnierzy – tułaczy na dalekich frontach Wielkiej Wojny, poszukujących drogi do odradzającej się Ojczyzny.
Z historią Polaków zmierzających do kraju splotły się losy generała Józefa Hallera, człowieka
o wielkiej charyzmie, który osobistym przykładem, żarliwym patriotyzmem i wojskowym profesjonalizmem potrafił zaszczepić podwładnym poczucie wiary w sens poniesienia nawet największych wyrzeczeń. Już w wolnej Polsce, a potem znów na obczyźnie – pomimo trudnych wyborów politycznych – postać Generała ożywiała uczucia patriotyczne Polaków, a on sam do końca pozostał niezłomnym żołnierzem Niepodległej.
Generał broni Józef Haller był w naszym mieście trzykrotnie z okazji ważnych wydarzeń. Pierwszy raz przybył tu 4 lutego 1920, by udać się do Pucka, gdzie dokonał aktu zaślubin Polski z Morzem. Później bywał w Starogardzie w latach 1926-1935. Będąc w 23 VII 1931 na Zjeździe Powstańców i Wojaków mieszkańcy wyprzęgli bryczkę z koni i ponieśli ją z Generałem na ramionach od dworca PKP do ratusza. Od tamtego wydarzenia minęło 89 lat.
W 1935 Józef Haller ponownie odwiedził Starogard. Był gościem festynu i zawodów strzeleckich. Jego charyzma udzielała się mieszkańcom; gdy się pojawiał witany i przyjmowany był z wielkimi honorami
Obchody100. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości fetowane są w Starogardzie
w różnoraki sposób. Powołano m.in. specjalny Komitet Organizacyjny wspomagający Prezydenta Miasta i samorząd lokalny w tych działaniach. To tam wysunięto inicjatywę szczególnego upamiętnienia powrotu Pomorza/Starogardu do macierzy. Padła bowiem propozycja budowy pomnika postaci, która włożyła znaczący wkład w to dziejowe wydarzenie. Wydaje się, że dojrzał czas ku temu aby to ten wielki patriota, jakim niewątpliwie był generał Józef Haller, doczekał się
w Starogardzie pomnika.

Wernisaż wystawy "ZE ŚWIATA CZTERECH STRON..." W 100. lecie powrotu Starogardu do Macierzy.

Wydział Informacji Społecznej


tel.: 58 530 6061
wis@um.starogard.pl