Wernisaż wystawy Pauliny Pior – malarstwo i fotografia

Wczytuję mapę...

Data/Czas
22.04.2022
18:00

Lokalizacja
Starogardzkie Centrum Kultury

Wstęp
Wolny

Strona www
sck.art.pl


Starogardzkie Centrum Kultury i Galeria A zapraszają 22 kwietnia br. o godzinie 18:00 na wernisaż wystawy malarstwa i fotografii Pauliny Pior – starogardzianki, studentki Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

Paulina Pior (ur. 1995) – studentka Wydziału Operatorskiego w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Interesują ją związki między obrazowe i intertekstualne, stąd też w swojej twórczości łączy fotografię i malarstwo. Jej strategia zasadza się na grach skojarzeniowych i reinterpretacji utrwalonych w naszej kulturze wizualnej motywów. Charakterystyczne, rozpoznawalne przez masowego odbiorcę wątki umiejscawia w nowym kontekście, wyrywając je tym samym z ugruntowanych struktur skojarzeniowych. Artystka zmusza widzów do konfrontacji z tym, co wydawało się już okrzepłe we współczesnej kulturze wizualnej. Największą inspiracją jest dla niej jednak świat emocji: obserwacja ludzkich zachowań w kontekście socjologicznym i psychologicznym. Jej prace były prezentowane m. in. w ramach takich wydarzeń jak Kmag Artspot czy FotoArtFestival. Prace były także prezentowane na wystawie zbiorowej w CSW w Toruniu oraz podczas indywidualnych wystaw w Galerii Ogrodowa 8 w Łodzi i w Gallery Katarzyna Napiórkowska w Brukseli.

Opis wystawy:
Dotyk, subtelne gesty rąk czy ekspresyjne wyrazy twarzy zostały przez nas na nowo dostrzeżone i docenione jako niezbędne nośniki emocji. Komunikacja niewerbalna nabrała szczególnego znaczenia jako kluczowy element budowania relacji z innymi.
Odzyskaliśmy wiarę w ciało: mowę ukrytą w jego spontanicznej dynamice i swobodnym ruchu. To właśnie ciało wytwarza komunikaty o naszym samopoczuciu czy potrzebach w sposób szczery i bezpośredni. Uśmiech czy mrugnięcie okiem to uniwersalny język, w którym słowa są zbędne.
Ekspozycja ukazuje intuicyjny proces odbudowywania więzi, które zamarły, gdy bliscy z dnia na dzień stali się wirtualni, odlegli i niedostępni. Zaprezentowane zdjęcia i obrazy próbują oddać coś, za czym wszyscy tęskniliśmy: bezcenną, rozgrywającą się w cieniu globalnego zagrożenia, chwilę beztroski.
Pandemia, cyfrowość, izolacja, ciągła niepewność, zmiany pierwotnych planów, tęsknota za dotykiem. Czy w tak nakreślonej rzeczywistości można odnaleźć jeszcze beztroskę? A może jej poszukiwania zawsze będą już owiane cieniem niepewności? Takie pytania stawia na swej wystawie „Beztroska” Paulina Pior- malarka i fotografka.

Wystawa Pauliny Pior w Galerii A będzie czynna do 20 maja 2022 r.

Wernisaż wystawy Pauliny Pior - malarstwo i fotografia

Wydział Informacji Społecznej


tel.: 58 530 6061
wis@um.starogard.pl