Koncert organowy

Wczytuję mapę...

Data/Czas
28.10.2018
16:00

Lokalizacja
Starogard Gd., kościół św. Wojciecha

Wstęp
wolny

Strona www
www.starogard.pl


W niedzielę 28 października o godz. 16:00 w kościele pw. św. Wojciecha wystąpi Błażej Musiałczyk.

Artysta na stałe związany jest z Wejherowem i Gdańskiem, gdzie od 2006 roku pełni funkcję organisty Archikatedry Oliwskiej, jak również prezentera znajdujących się tam, słynnych na całym świecie organów. Jest wykonawcą ponad pięciuset koncertów.

Od 2010 roku pełni funkcję dyrygenta chóru Gdańskiego Seminarium Duchownego. Zajmuje się również działalnością dydaktyczną, prowadząc klasę organów w Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku – Wrzeszczu. Jej czniowie zdobywają najwyższe laury na konkursach muzyki organowej, a absolwenci z powodzeniem kontynuują naukę w uczelniach w Polsce i za granicą.

Błażej Musiałczyk jest dyrektorem Międzynarodowego Letniego Festiwalu Organowego w Tucholi, pomysłodawcą oraz dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego – Sieradzka Jesień Organowa oraz pomysłodawcą i dyrektorem Festiwalu Muzycznego „Niepodległa Wielu Wymiarów” realizowanym na całym Pomorzu. Ponadto Błażej Musiałczyk jest prezesem Fundacji Centrum Rozwoju Sztuki, w ramach której realizuje szereg działań promujących muzykę organową.

Na stałe współpracuje ze znakomitym trębaczem Pawłem Huliszem, zespołem Tubicinatores Gedanenses, oraz z sopranistką Małgorzatą Rocławską, z którymi koncertuje na wielu festiwalach w Polsce i Europie.

Naukę gry na organach rozpoczął w Salezjańskim Liceum Muzycznym w Lutomiersku, w klasie mgr Michała Olszewskiego, kontynuującego tradycję słynnej szkoły organistowskiej w Przemyślu.

Jest absolwentem Gdańskiej Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie organów prof. Romana Peruckiego. Laureat III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej w Rumi w roku 2005. W roku 2010 ukończył Podyplomowe Studium Chórmistrzowskie w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, a w roku 2018 Podyplomowe Studia w zakresie Zarządzania Oświatą w Wyższej Szkole Zarządzania w Gdańsku. Umiejętności gry doskonalił na wielu kursach mistrzowskich, prowadzonych przez wybitnych pedagogów, takich jak Olivier Latry, Peter van Dijk, Bruno Oberhammer, Wolfgang Deutsch, Jose Enrique Ayarra Jarne, Jaroslav Tuma, Julian Gembalski oraz Pierre Pincemaille i Wolfgang Seifen (improwizacja organowa). W roku 2006 wziął udział w nagraniu płyty „Wielkie organy Archikatedry w Gdańsku-Oliwie”, która została nominowana do nagrody Fryderyka, a następnie uzyskała status złotej płyty. W 2017 roku wziął udział w nagraniu płyty w Kościele pw. św. Trójcy w Gdańsku wraz z zespołem trębaczy barokowych Tubicinatores Gedanenses.

Posiada na swoim koncie nagrania dla radia i telewizji. Koncertuje jako solista i kameralista.
Program koncertu
Błażej Musiałczyk – organy
1. J. S. Bach – Piece d’orgue BWV 572
2. J.S. Bach – preludium chorałowe – Nun komm der Heiden Heiland BWV 659
3. Ch. H. Rinck – Floeten – Concert / cz. I Allegro Maestoso

4. Alexandre Guilmant – Sonata No. 3 in C Minor op. 56
cz. I Preludio
cz. II Adagio molto
5. L. J. A. Lefebure – Wely – Bolero de Concert
6. J. Rheinberger – Cantilene z Sonaty No. 11 D-moll op.148
7. C. S. Lang – Tuba tune
8. Theodore Salome – Cantilena
9. G.Fr. Haendel – Alleluja /transkr.na organy

Koncert organowy

WIS


tel.: 58 530 6061
wis@um.starogard.pl