Kino nieme z muzyką na żywo – Nosferatu – symfonia grozy

Wczytuję mapę...

Data/Czas
29.10.2017
18:00 - 19:30

Lokalizacja
SCK - sala widowiskowa

Wstęp
15 zł

Strona www
www.sck.art.pl


„Nosferatu – symfonia grozy” – legendarny film niemy z 1922 roku w reżyserii F. W. Murnau już 29 października o godzinie 18:00 w kinie „Sokół”. Dzieło to jest pierwszą filmową adaptacją słynnej powieści „Drakula” Brama Stokera. Projekcji filmu towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu zespołu „CZERWIE”. Bilety w cenie 15 zł do nabycia w recepcji SCK i w dniu emisji filmu w kasie kina „Sokół”.

Fabuła filmu „Nosferatu – symfonia grozy” rozgrywa się na początku XIX wieku. Hrabia Orlok znany jako Nosferatu jest wampirem, który dla utrzymania życia musi odżywiać się ludzką krwią. Do jego zamku w Karpatach przybywa młody handlowiec. Nosferatu widzi miniaturkę pięknej Ellen, żony swego gościa. Urzeczony jej wizerunkiem opuszcza zamek i przypływa do miasta gdzie żyje ta młoda piękność. Wraz z jego przybyciem w mieście wybucha epidemia dżumy. Film wśród szerokiej publiczności zasłynął szczególnie ze względu na przedstawienie wizerunku postaci wampira – przez wielu uważanego za najbardziej przerażający, jaki kiedykolwiek w kinie przedstawiono.

Legendarnemu obrazowi kinowemu muzykę akompaniować na żywo będzie grupa „CZERWIE”. Niezależna polska formacja prezentuje alternatywne dźwięki z pogranicza folku, etno, sceny absurdu, teatru i filmu. Stworzyli własny niepowtarzalny styl charakteryzujący się niekonwencjonalnym wykorzystaniem instrumentów muzycznych oraz będący fuzją wielu gatunków muzycznych. Są twórcami m. in. muzyki do spektaklu w reżyserii Piotra Cieplaka „Albośmy to jacy, tacy” na podstawie „Wesela” St. Wyspiańskiego (Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, Warszawa, 2007). Sztukę wystawioną 50-krotnie w stolicy wyemitowano wielokrotnie w TVP Kultura.

W swojej dyskografii muzycy mają 6 autorskich albumów. W roku 2004 zespół wydał album pt. „Padllina”. Rok 2008 przynosi limitowany projekt pt. „Otwarta Sztuka Dla Ludu”, który niejednokrotnie gościł na antenach polskich i europejskich stacji radiowych. Na płycie pojawili się aktorzy z Teatru Powszechnego (m. in. M. Benoit), producenci muzyki elektronicznej i wielu innych artystów polskiej sceny muzycznej. W roku 2012 ukazała się różnorodna stylistycznie płyta „Melanż” uznana przez krytyków za jedną z najlepszych płyt wydanych Polsce w 2012 roku.

W 2013 roku grupa wydała album „Czerwie Nosferatu Live” będąca muzycznym zapisem trasy koncertowej pod tym samym tytułem.
Kolejne płyty to muzyka do filmu z Polą Nergi „Mania” (2016) oraz soundtrack do arcydzieła kina niemego „Metropolis” wydana w marcu 2017.
W międzyczasie grupa stworzyła muzykę do sztuk teatralnych (m. in. „Teatr Kilinika Lalek”), filmów niemych, dokumentu i fabuły (Xawery Żuławski TVP Kultura), ostatnio do produkcji o łódzkim obozie koncentracyjnym dla dzieci (podczas II wojny światowej), w reżyserii Urszuli Sochackiej – „Nie wolno się brzydko bawić” współprodukowanym przez TVN oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

W marcu 2016 roku grupa została zaproszona i wystąpiła na prestiżowym europejskim festiwalu Kina Niemego Hippodrome 2016 w Szkocji.

W skład grupy wchodzi obecnie 4 muzyków – Wojtek Zaborowski, Maciek Kudłacik, Paweł Zawarus, Piotrek Bogunia – operujących następującym instrumentarium: perkusja, ksylofon, instrumenty perkusyjne, instrumenty etniczne, bas, gitara, mandolina, akordeon, syntezatory.

CZERWIE znajdują się w ścisłej, polskiej czołówce grup grających „na żywo” muzykę do filmów niemych.

Kino nieme z muzyką na żywo - Nosferatu - symfonia grozy

Wydział Informacji Społecznej


tel.: 58 530 6061
wis@um.starogard.pl