100.rocznica powrotu Starogardu do Państwa Polskiego

Wczytuję mapę...

Data/Czas
29.01.2020
11:30 - 15:00

Lokalizacja
Starogard Gd. - Rynek

Wstęp
wolny

Strona www


W tym roku mija dokładnie 100 lat od momentu, kiedy Starogard powrócił do Państwa Polskiego. Wielka radość towarzyszyła tamtejszym wydarzeniom. Mieszkańcy wiwatowali na cześć wkraczającej do Starogardu „Błękitnej Armii” z generałem Józefem Hallerem na czele. 29 stycznia 2020 roku przywołamy te wspomnienia na żywo. Zapraszamy wszystkich starogardzian do udziału w obchodach 100-lecia odzyskania przez Starogard wolności.

Przyłączenie Starogardu do ziem polskich było jednym z wielu wydarzeń wielkiego procesu powrotu Pomorza Gdańskiego do Polski, które rozpoczęło się latem 1919 roku. Chociaż „Błękitna Armia” gen. Hallera wjechała do Starogardu 4 lutego 1920 roku, datą, która przyjęła się jako symbol odzyskania przez Starogard wolności został dzień 29 stycznia. W tym roku mija równo 100 lat od momentu, kiedy nasze miasto powróciło do Państwa Polskiego.

W związku z tak okrągłą i wyjątkową rocznicą prezydent miasta Janusz Stankowiak oraz przewodnicząca Rady Miasta Anna Berent zapraszają wszystkich mieszkańców do świętowania tego ważnego dla starogardzian wydarzenia przez cały najbliższy rok.

Mimo przejmującego zimna, 29 stycznia 1920 roku starogardzianie z entuzjazmem wylegli na ulice, ciesząc się z odzyskanej wolności. Na zachowanych z tamtego dnia fotografiach widać pięknie udekorowany Rynek i ludzi z radością witających polskich żołnierzy z Błękitnej Armii generała Józefa Hallera. 1.Pułk Ułanów Krechowieckich wkroczył do Starogardu od strony Pelplina. Na fasadach budynków powiewały biało-czerwone flagi. Mieszkańcy przygotowali bramy powitalne z napisami: „Niech żyje żołnierz polski” oraz „Królowo Korony Polskiej módl się za nami”. Na widok polskiej armii, przejeżdżającej przez Rynek, wykrzykiwali „Niech żyją” i głośno śpiewali „Rotę” Marii Konopnickiej.

Aby przywołać w pamięci tę radosną chwilę z 1920 roku, obchody 100. rocznicy powrotu Starogardu do Państwa Polskiego, rozpocznie symboliczny wjazd gen. Józefa Hallera do miasta – 29 stycznia. Dowódca Frontu Pomorskiego, który przejął Pomorze z rąk niemieckich wjedzie do Starogardu od strony Pelplina ok. godz. 11:00. Przy Starogardzkim Centrum Wsparcia Rodziny przy ul. Kościuszki czekać na niego będzie prezydent miasta. Po powitaniu, ok. godz. 12:00 wspólnie w asyście koni udadzą się na starogardzki Rynek, by tam – spotkać się z mieszkańcami.

Ok.godz.12:30 gen. Józef Haller wygłosi orędzie do narodu, a delegacje złożą kwiaty ku pamięci wydarzeń sprzed 100 lat.

O godz.13:00 w Kościele p.w. św. Mateusza odbędzie się uroczysta msza św. w intencji ojczyzny z udziałem gen. Józefa Hallera.

Uczyńmy wspólnie ten dzień radosnym. Niech Rynek będzie biało–czerwony, niech powiewają flagi i sztandary. Pokażmy wszyscy, że jesteśmy dumnymi starogardzianami!

100.rocznica powrotu Starogardu do Państwa Polskiego

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl