Starogard uczcił pamięć powstańców warszawskich

1 sierpnia 2016 roku w 72 rocznicę wybuchu powstania warszawskiego punktualnie o godz. 17.00 w tzw. godzinę „W” w całym mieście zawyły syreny. Mieszkańcy, harcerze i władze miasta przy Pomniku Poległych i Pomordowanych Harcerzy pieśniami powstańczymi uczcili pamięć sierpniowych wydarzeń 1944 roku.

– Powstanie Warszawskie to nie tylko filmy i książki. To wydarzyło się naprawdę – powiedziała drużynowa 3 Wodnej Drużyny Harcerzy im. Jana III Sobieskiego. Tej samej drużyny, w szeregach której o wolność walczył dh Witold Kazimierz Wetta. Kapral „Dzik”, bo taki nosił pseudonim, zapisał się na kartach historii jako bohater Powstania Warszawskiego. Zginął 26 września 1944 roku na Mokotowie razem ze strzelcem Puchaczem, Bareckim i innymi powstańcami. Miał 23 lata.

„Ranek 26 września jest dla Witolda nieszczęśliwy – wspomina dowódca kompanii 0-2 pseudonim „Kot”. Nowy atak czołgów i piechoty na wysuniętą placówkę kaprala „Dzika” powoduje duże straty na całej linii alei Niepodległości i zapowiada końcową fazę walki o Mokotów… Dochodzi południe, kapral „Dzik” jest ciężko ranny, ma urwane nogi…Wielu innych jest również ciężko rannych…Wkrótce czołgi niemieckie podjeżdżają tak blisko, że o ewakuacji nie może być mowy…powstańcy są osaczeni. O koło godz. 18 do zrujnowanej placówki 117-119 wdzierają się Niemcy i w bandycki sposób zabijają wszystkich rannych i opiekująca się nimi sanitariuszkę „Mewę”.

Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40–50 tys. powstańców. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych.

Mieszkańcy Starogardu wspólnie z władzami miasta, harcerzami i artystami Kuźni Brackiej uczcili pamięć poległych i walczących o Warszawę w 1944 roku. Na pamiątkę sierpniowych wydarzeń zaśpiewali Hymn Szarych Szeregów, Warszawa ma, Gdzie są kwiaty z tamtych lat, Pałacyk Michała, Modlitwę harcerską i Pieśń pożegnalną. Przy Pomniku Poległych i Pomordowanych Harcerzy złożono kwiaty i zapalono znicze.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl