Pierwsze takie miejsce w Polsce. W Starogardzie ruszyło Centrum Pomocy Dzieciom

Starogard Gdański udowodnił, że krzywda dzieci nie jest mu obojętna. 22 września br., w budynku Hali Miejskiej im. Gerarda Podolskiego otwarto pierwsze w Polsce specjalistyczne Centrum Pomocy Dzieciom, które doświadczyły przemocy i wykorzystywania seksualnego. Inicjatywę podjęła Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, którą wsparły władze miasta, firmy i przedsiębiorstwa, instytucje oraz prywatne osoby.

Centrum Pomocy Dzieciom w Starogardzie Gdańskim, uruchomione przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundację Dzieci Niczyje), właśnie rozpoczyna swoją działalność. Nowoczesna placówka oferuje kompleksową pomoc dzieciom po traumatycznych przeżyciach. Do Centrum dziecko mogą zgłosić instytucje, policja, szkoła, rodzice, bliscy i znajomi krzywdzonego dziecka, a także może przyjść samo dziecko . Dalej będzie działać tu Punkt Interwencji Kryzysowej, do której mogą się zgłaszać osoby w kryzysie, ofiary przemocy, ofiary gwałtów, po stracie dziecka i po wypadkach komunikacyjnych.

Jens-Jørgen Pedersen z The VELUX FOUNDATIONS,

– Doświadczenia innych krajów pokazują, że najlepszym modelem pomocy dzieciom, które doświadczyły przemocy, wykorzystywania seksualnego lub innych poważnych przestępstw jest kompleksowe wsparcie w specjalistycznej placówce, gdzie pod jednym dachem dziecko i rodzina dostają pomoc psychologiczną, medyczną i prawną – powiedział Jens-Jørgen Pedersen z The VELUX FOUNDATIONS – partner, który współfinansował powstanie Centrum Pomocy Dzieciom w Starogardzie Gdańskim.

dr Monika Sajkowska, prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

– Do końca 2019 roku we współpracy z The VELUX FOUNDATIONS chcemy utworzyć cztery takie placówki w różnych częściach Polski. Pierwszą z nich jest właśnie Centrum Pomocy Dzieciom w Starogardzie Gdańskim – powiedziała dr Monika Sajkowska, prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. – Fundacja ma wieloletnie doświadczenie w pomocy krzywdzonym dzieciom.W Starogardzie od 7 lat prowadzi Punkt Interwencji Kryzysowej. Uruchamiając Centrum Pomocy Dzieciom w Starogardzie Gdańskim bazowaliśmy głównie na naszych doświadczeniach, a także na standardach modelu Barnahus wypracowanych przez Komisję Europejską –dodała.

Centrum zlokalizowane jest w pomieszczeniach na piętrze Hali Miejskiej im. Gerarda Podolskiego przy ul. Hallera. Powstało przy dużym wsparciu władz miasta, które dostrzegły w jego funkcjonowaniu szansę na lepsze rozwiązanie problemów dzieci.

Janusz Stankowiak prezydent miasta Starogard Gdański

– Naszym zdaniem to miejsce idealnie spełniało potrzeby Centrum, dlatego je zaproponowaliśmy – przyznał prezydent miasta Janusz Stankowiak. – To niezwykle ważne, że w Starogardzie przestrzeń publiczna powoli się wypełnia organizacjami, fundacjami i stowarzyszeniami, które działają na korzyść wszystkich mieszkańców nie tylko Starogardu. Dla nas, jako przedstawicieli władz miasta i jego mieszkańców, niesienie pomocy dzieciom krzywdzonym jest i będzie priorytetem. Cieszę, że Centrum Pomocy Dzieciom powstało właśnie w Starogardzie. Otwierając się na współpracę z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę, wiedzieliśmy, że takie miejsce jest bezwzględnie potrzebne na mapie miasta i że stanie się istotnym elementem lokalnego systemu ochrony dzieci przed krzywdzeniem – dodał prezydent.

Skrzywdzone dziecko, które nie dostanie odpowiedniego wsparcia, ma trudności w odzyskaniu poczucia własnej wartości i zaufania do ludzi. Dodatkowo – ze względu na uczestniczenie w procedurach karnych – narażone jest na wtórną wiktymizację. Dlatego twórcom Centrum tak bardzo zależało na tym, aby miejsce, w którym dzieci mają im zaufać i otworzyć się przed nimi, było dla nich przyjazne, bezpieczne i komfortowe. Miało też zapewnić możliwość niesienia im różnych form pomocy. Naprzeciw tym potrzebom wyszło wiele firm zarówno lokalnych, jak i krajowych, które pomogły Fundacji zaadoptować pomieszczenia. O ich wygodne, bezpieczne oraz przyjazne dzieciom i ich rodzinom wyposażenie zadbała firma IKEA. – Naszym celem było stworzenie takiego miejsca, gdzie dzieci i ich rodzice będą mogli poczuć się jak w domu – powiedziała Katarzyna Dulko-Gaszyna, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju IKEA Retail.

Nowocześnie i przyjaźnie wyposażony pokój do przesłuchań

Pomieszczenia Centrum są przytulne, jasne i kolorowe. Znajduje się tam przestronny hol z poczekalnią, wypełnioną zabawkami, książkami i ogromną tablicą do malowania. Jest pokój przesłuchań, połączony z pokojem technicznym, w którym na specjalnych monitorach specjaliści mogą obserwować zachowanie dziecka, nie narażając go na jakikolwiek stres z tego tytułu. Są pokoje do terapii dla dzieci mniejszych i większych, kuchnia, sala konferencyjna i pomieszczenia biurowe. Wszystko stanowi ładnie urządzoną przestrzeń, która od progu budzi pozytywne emocje.

Poczekalnia dla dzieci i ich rodziców.

W centrum pracować będą doświadczeni psycholodzy, pedagodzy, lekarze, prawnik i pracownik socjalny.

Aurelia Jankowska, koordynatorka Centrum Pomocy Dzieciom Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

– Wspólnymi siłami będziemy robili wszystko, by pomóc dzieciom poradzić sobie z doświadczoną traumą. Będziemy również prowadzić szerokie działania edukacyjne na temat identyfikacji i interwencji w przypadkach krzywdzenia dzieci adresowane do profesjonalistów w naszym regionie – powiedziała Aurelia Jankowska, koordynatorka Centrum Pomocy Dzieciom Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę w Starogardzie Gdańskim.

Terapeuci pomogą dzieciom poradzić sobie z lękiem, złością i poczuciem winy. W miarę potrzeb dzieci otrzymają pomoc medyczną, której udzielać będą lekarze, znający specyfikę psychicznych i somatycznych konsekwencji krzywdzenia. Również rodzice, których dzieci trafią do centrum, będą mogli skorzystać z konsultacji psychologicznych i prawnych, aby lepiej zrozumieć i wspierać swoje pociechy.

Urszula Ossowska dyrektor MOPS

Współpracę ze starogardzkim Centrum Pomocy Dzieciom zadeklarowały również lokalne instytucje – sądy, prokuratorzy, Miejskimi Ośrodek Pomocy Społecznej, przychodnie lekarskie, szpital, szkoły, przedszkola i policja. Potwierdzili to ich przedstawiciele, obecni na otwarciu Centrum.

Oferta pomocowa Centrum Pomocy Dzieciom Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę w Starogardzie Gdańskim jest bezpłatna.

Patronat honorowy nad projektem objął Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. 

Więcej informacji na stronie www.fdds.pl.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl