Rozlicz się i zostaw 1 % podatku w Starogardzie Gdańskim

Rozliczanie PIT 2017 wcale nie musi być przykrym obowiązkiem. Może przynieść wiele korzyści innym, także samemu miastu. „1 procent 2017” może wspomóc starogardzkie organizacje pożytku publicznego. Złożenie rocznej deklaracji podatkowej PIT w Starogardzie Gdańskim może zasilić budżet miasta. W ten sposób ten na pozór uciążliwy obowiązek może stać się przyjemnością.

Z roku na rok coraz więcej starogardzian, decyduje się zostawić swój „1 procent” podatku w Starogardzie Gdańskim. Zachęcamy do przyłączenia się do tej grupy. W 2016 roku w starogardzkim urzędzie skarbowym swój 1% podatku na organizacje w całej Polsce przekazało ponad 12,5 tyś. podatników z całego powiatu starogardzkiego, w tym ponad 1000 zostawiło swój 1% w Starogardzie. Dzięki ich pomocy starogardzkie organizacje pozarządowe w 2017 r. otrzymały wsparcie w wysokości  71 612,40 zł. Ta kwota może być zdecydowanie większa, gdyby wszyscy podatnicy ze Starogardu zostawili swój 1% w rodzinnym mieście.

Co to są organizacje pożytku publicznego (OPP, NGO)?

Organizacje pożytku publicznego to hospicja, stowarzyszenia, fundacje czy kluby sportowe działające non profit. Oznacza to, że wszystkie środki finansowe pozyskiwane przez OPP przeznaczane są na wspieranie prywatnego lub publicznego dobra, a nie na osiąganie zysku. Organizacje pomagają podopiecznym zmagającym się z ciężkimi chorobami, dbają o nasze materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe, wspierają środowisko naturalne, chronią i dbają o zwierzęta lub angażują się w projekty kulturalne czy sportowe.

Jeśli zdecydujesz się przeznaczyć „1 procent 2017” swojego podatku na ich rzecz, na pewno łatwiej będzie im realizować pomysły, które służą wszystkim mieszkańcom. To żaden wysiłek, wystarczy w odpowiednią rubrykę formularza PIT wpisać nazwę firmy – organizacji pożytku publicznego oraz podać numer KRS ( Krajowego Rejestru Sadowego) wybranej organizacji

Dla ułatwienia zamieszczamy listę organizacji, działających na terenie miasta Starogard Gdański uprawnionych do otrzymania 1%:

NGO 1% 2018

Zachęcamy też wszystkich, bez względu na to, czy są zameldowani w Starogardzie czy nie, do składania rocznej deklaracji podatkowej PIT w mieście, w którym mieszkają, pracują i odpoczywają, korzystając z lokalnej komunikacji i infrastruktury.

– Zeznanie roczne należy składać do urzędu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania, które stanowi centrum interesów życiowych Podatnika – wyjaśnia Janusz Pochylczuk zastępca Naczelnika Urzędu Skarbowego w Starogardzie. – Nie ma znaczenia zameldowanie, lecz faktyczne zamieszkanie. Jeżeli np. Podatnik mieszka w Starogardzie i wskazuje to miejsce jako centrum interesów życiowych na koniec 2017 roku, to za rok 2017 powinien rozliczać się w Starogardzie.

Dzięki temu że rozliczymy się w Starogardzie, część pieniędzy z podatku trafi do budżetu miasta. W 2017 roku była to kwota ponad 36 milionów złotych. Gdyby jednak wszyscy, którzy mieszkają w Starogardzie nawet tymczasowo  rozliczyli się w tutejszym Urzędzie Skarbowym, tych pieniędzy mogłoby być więcej. Wówczas miasto  mogłoby w jeszcze większym stopniu inwestować w nowe chodniki, oświetlenie, komunikację czy obiekty sportowe.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl