PLK planują lepsze połączenia Tczew – Chojnice – Wierzchucin

Na Pomorzu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. planują zwiększyć możliwości sieci kolejowej. Poprawa komfortu podróży pociągiem ma dotyczyć m.in. trasy Chojnice – Tczew przez Czersk i Starogard Gdański. Spółka podpisała umowę na przygotowanie dokumentacji przedprojektowej na modernizację ponad 220 km linii, na których znajduje się 26 stacji i przystanków – w tym Starogard Gdański. Wartość umowy to prawie 5 mln zł netto.

Chociaż cały plan jest odległy, cieszy każdy krok w kierunku jego realizacji. Chodzi m.in. o linię kolejową nr 203 na trasie Chojnice – Tczew przez Czersk i Starogard Gdański.

8 lutego br. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały z biurem projektowym TPF Sp. z o.o. umowę na opracowanie dokumentacji przedprojektowej dla zadania „Prace na pozostałych liniach kolejowych należących do alternatywnego ciągu transportowego Bydgoszcz – Trójmiasto i liniach stycznych oraz chojnickim węźle kolejowym”.

Działania PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. zakładają poprawę oferty przewozowej na Pomorzu m.in. przez zelektryfikowanie odcinków analizowanych linii. Istotny stanie się ciąg transportowy Chojnice – Tczew, który zapewni komfortowe podróże również do Gdańska, Sopotu i Gdyni. Poprawi się poziom bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. Zwiększy się punktualność przewozów, dzięki lepszemu prowadzeniu ruchu pociągów.

Źródło: materiały prasowe PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Celem studium jest wypracowanie optymalnego wariantu inwestycji na sześciu liniach kolejowych o łącznej długości 223 km. Najdłuższymi analizowanymi odcinkami linii będą: Chojnice – Tczew (nr 203), Wierzchucin – Chojnice (nr 208), Chojnice – Człuchów (nr 210). Projekt obejmuje także krótsze około dwukilometrowe odcinki linii Śliwice – Bąk (nr 215), Lipowa Tucholska – Szlachta (nr 743) i Lipowa Tucholska – Szlachta Zachód (nr 744).

Analizą objętych zostanie 12 stacji i 14 przystanków znajdujących się na wybranych liniach.

– Dzięki kolejnej inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Pomorze zyska wygodniejszą obsługę codziennych przejazdów do i z Chojnic, Tczewa i Trójmiasta. Wygodniejsze będą podróże do domu, pracy i szkoły. Elektryfikacja linii zapewni dodatkowo usprawnienie podróży w regionie – powiedział Dariusz Drelich, Wojewoda Pomorski.

Przygotowanie dokumentacji jest krokiem w kierunku poprawy i zwiększenia dostępność transportu kolejowego dla mieszkańców. Po modernizacji linie zapewniają krótsze czasy przejazdu oraz komfortowe przystanki i wzrost poziomu bezpieczeństwa w ruchu kolejowym.
Wartość całego zadania to 4,7 mln zł (netto). Finansowanie przy udziale środków budżetowych oraz środków własnych spółki PKL. Opracowanie dokumentu powinno się zakończyć w II kwartale 2019 roku. Prace mogą być realizowane w kolejnej perspektywie finansowej.

Źródło: materiały prasowe PKP PLK s.A.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl