Oni wspierają kulturę w Starogardzie

Nie byłoby w Starogardzie tylu imprez, wystaw i koncertów, gdyby nie pomoc Mecenasów i Przyjaciół Kultury. Bezinteresownie pomagają ją rozwijać. 16 lutego podczas uroczystej Gali Starogardzkie Centrum Kultury podziękowało wszystkim darczyńcom i patronom za pomoc przy organizacji imprez kulturalnych w 2017 roku. Szczególne podziękowania otrzymały starogardzkie media.

Dzięki finansowemu wsparciu wielu osób i instytucji, ale też pomysłom i inspiracjom jej miłośników, kultura w Starogardzie ma się dobrze. Pomagają ją rozwijać, gdyż cenią sobie wzruszenia i emocje, których dostarcza, ubogacając codzienne życie mieszkańców. Robią to bądź z zamiłowania i pasji bądź po prostu z wrażliwości na duchowy wymiar naszej egzystencji, bo przecież człowiek bez kultury byłby tylko jednym z przypadkowych wydarzeń w przyrodzie.

16 lutego br. dyrektor SCK Ewa Roman w imieniu wszystkich współpracowników i mieszkańców miasta podziękowała swoim darczyńcom i patronom, którzy przez cały 2017 rok wspierali działania SCK. Każdy z nich otrzymał pamiątkowy obraz z tytułami „Mecenasa” lub „Przyjaciela Kultury”.

Ewa Roman dyrektor SCK i Magdalena Kijak prowadząca Galę

– Dzięki naszym patronom i mecenasom rozwijamy w mieście kulturę, która sprawia, że żyjemy pełniej i przeżywamy więcej – powiedziała Ewa Roman, witając gości. –  Bez waszej pomocy wiele imprez w Starogardzie zwyczajnie by się nie odbyło. Nie byłoby Dni Starogardu, Zlotu Weteranów Szos Historia na kołach, Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Towarzyskiego, wystaw z cyklu „Sztuka Polska”, Nocy Bardów i wielu innych.  Dziękuję, że zawsze możemy na was liczyć, że nam ufacie  i pomagacie nie tylko poszerzyć ofertę, ale też zapewnić lepszą jakość proponowanych wydarzeń – dodała. 

Janusz Stankowiak prezydent Starogardu

Przypomniała też, że Starogardzkie Centrum Kultury zajmuje się nie tylko organizacją imprez, ale prowadzi też szeroko pojętą edukację kulturalną. Dzieci, młodzież i dorośli mogą korzystać z 23 pracowni, a od przyszłego roku dodatkowo w ofercie znajdą się: pracownia fitness, filmowa, akademia maluszka, pracownia dziennikarska i kobieta w akcji. SCK prowadzi też Uniwersytet Trzeciego Wieku, który oferuje seniorom 26 pracowni.

Wyrazy uznania dla mecenasów i przyjaciół kultury wyrazili również Janusz Stankowiak prezydent Starogardu Gdańskiego oraz Jarosław Czyżewski przewodniczący Rady Miasta.

– Kultura jest potrzebna – powiedział prezydent. – Człowiek składa się nie tylko z ciała, ale też wrażliwości, emocji i uczuć. Kultura potrafi je potęgować i umacniać w taki sposób, że wzbogacają nie tylko tych, którzy te emocje przezywają, ale również wszystkich wokół. Dlatego przyjmijcie moje wyrazy uznania, bo właśnie dzięki waszej pomocy byliśmy świadkami wielu niezwykle emocjonujących wydarzeń. Dzięki wam również wielu ludzi młodych i starszych rozwija swoje pasje.

Mecenasi Kultury 2017

Mecenasi Kultury 2017

W podziękowaniu za otwartość i życzliwość dla inicjatyw kulturalnych wyróżnienie „Mecenasa Kultury 2017” otrzymali: Alfred Portee – dyrektor Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Star-Wik Sp. z o.o – Joanna Myślińska, Rafał Głodek – prezes Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych „Starkom” Sp. z o. o, Rafał Etmański – prezes Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych „Stary Las” sp. z o o, Zenon Błański – prezes Banku Spółdzielczego w Starogardzie Gdańskim, Mariusz Popławski- prezes Sieć Sklepów Gama, Roman Tomczak z Nadleśnictwa Starogard, państwo Hanna i Piotr Pobłoccy z Kwiaciarni Pobłoccy, Bogusława i Nol Dolan – Access English. Tytuł otrzymali również: firma Dovista Sp .z o .o. Wędkowy , Stefan Lubawski, Polpharma S.A Zakłady Farmaceutyczne, 12.Klub Motocykli Dawnych, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Starogardzie Gdańskim, EGA spółka z o.o. Spółka Komandytowa oraz Elektrociepłownia Starogard Gdański

Przyjaciele Kultury 2017

Przyjaciele Kultury 2017

Wśród „Przyjaciół Kultury 2016”, którzy swoim zaangażowaniem sprawili, że Starogard Gd. wprost tętnił kulturalnym życiem i obfitował w wydarzenia kulturalne, znaleźli się: Ireneusz Majkowski prezes Majkowski Brokers Sp z o.o., starosta Powiatu Starogardzkiego Leszek Burczyk, wójt Gminy Starogard Gdański Stanisław Połom, Jolanta Dudek – Restauracja Słoneczna, Mariusz Szwarc właściciel Galerii Neptun, Stowarzyszenie Pozytywni, nadleśniczy Bronisław Szneider, Jerzy Miąsko szef starogardzkiego McDonald’s, Mariusz Szwoch – Studio Mario, Krzysztof Śliwa prezes firmy Hanseatic Coal&Coke Trading Polska Sp z o.o. , Michał Majewski i Magdalena Cholewa dyrektor Grodziska Owidz

Wyróżnieni przez SCK redaktorzy starogardzkich mediów

Szczególne podziękowania popłynęły w stronę starogardzkich mediów. Wśród wyróżnionych znalazły się redakcje:  magazynu Verizane  (podziękowania odebrał redaktor naczelny Krzysztof Łach) Gazety Kociewskiej,  Dziennika Bałtyckiego,  Wieści z Kociewia ( podziękowania odebrał Piotr Pielecki), Dzień Dobry Starogard ( podziękowania odebrał redaktor naczelny Janusz Rokiciński,)  oraz Tomasz Gdaniec reporter Radia Głos i Radia Gdańsk.

Wyróżnieni podziękowali, zapewniając, że nadal będą wspierać starogardzką kulturę. 

Wieczór umilił pokaz tańca baletowego w wykonaniu podopiecznych pani Janiny Czyszak. Agnieszka Bierła zatańczyła interpretację baletową pt. „Światło Księżyca”, a Zosia Lichy wykonała interpretację baletową pt. ”Łabędź”. Na scenie wystąpili też laureaci XXV Nocy Bardów: Laura Stuba oraz Wiesław Chrzanowski.

fot. Magdalena Dalecka 

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl