Oddajmy hołd ofiarom mordu w Lesie Szpęgawskim

W tym roku mija 78 lat od tragicznych wydarzeń, do których doszło w Lesie Szpęgawskim podczas II wojny światowej. Zginęło tam wówczas wielu mieszkańców Kociewia. 24 września o godz. 13:15 uczcimy ich pamięć.

Do pierwszego masowego mordu w Lesie Szpęgawskim doszło 22 września 1939 r. Tego dnia zamordowano tam 88 pacjentów szpitala psychiatrycznego w Kocborowie. Likwidacja chorych, dokonywana przez nazistów w ramach słynnej Akcji T4, prowadzona była w Lesie Szpęgawskim do końca stycznia 1940 r. W około piętnastu zbiorowych egzekucjach zamordowano tam 1692 chorych (854 mężczyzn i 838 kobiet). W gronie ofiar znajdowali się nie tylko pacjenci szpitala w Kocborowie, lecz również ponad 300 pacjentów szpitala psychiatrycznego w Świeciu oraz kilkanaścioro upośledzonych psychicznie dzieci z filii kocborowskiego szpitala, która mieściła się w Gniewie. Wśród ofiar znajdowali się również cudzoziemcy, gdyż zakład psychiatryczny w Kocborowie był jednym z największych w Polsce i przy tym znanym w Europie ze stosunkowo nowoczesnych metod leczenia. Mordowano personel szpitalny – zginęli m.in. zastępca dyrektora szpitala w Kocborowie dr Józef Kopicz oraz inspektor szpitala Franciszek Dunajski.

Las Szpęgawski stał się również miejscem straceń przedstawicieli polskiej inteligencji oraz działaczy społecznych i politycznych z Pomorza – przede wszystkim z terenów powiatów: starogardzkiego, tczewskiego i gniewskiego. W Lesie Szpęgawskim zamordowano wielu polskich księży katolickich – między innymi wszystkich (z wyjątkiem jednego) księży z powiatu starogardzkiego, 30 księży z chełmińskiej kurii biskupiej oraz 5 duchownych z Pelplina (członków kapituły diecezji chełmińskiej oraz profesorów pelplińskiego seminarium duchownego i słynnego Collegium Marianum). W lesie znalazły również śmierć dziesiątki nauczycieli, rolników, kupców, rzemieślników, urzędników, członków Polskiego Związku Zachodniego.

W niedzielę 24 września mamy szansę oddać hołd wszystkim pomordowanym w Lesie Szpęgawskim.

Program uroczystości

Godz. 13:00
Zbiórka delegacji na miejscu

Godz. 13:15
Hymn państwowy
Wystąpienie okolicznościowe
Złożenie kwiatów przez delegacje

Godz. 14:00
Uroczysta Msza Święta koncelebrowana pod przewodnictwem Księdza Biskupa Ryszarda Kasyny, ordynariusza Diecezji Pelplińskiej

Godz. 15:00
Apel Poległych
Pieśń „Rota” w wykonaniu Pelplińskiej Orkiestry Dętej

Na uroczystości zapraszają Starosta Starogardzki, Starosta Tczewski, Prezydent Miasta Starogard Gdański, Prezydent Miasta Tczew, Wójt Gminy Starogard Gdański, Proboszcz Parafii Św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim.

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl