„Niezwyczajna” Monika Michna z Hufca ZHP Starogard Gdański

Od siedmiu lat harcerze i harcerki wybierają „Niezwyczajnych” instruktorów Związku Harcerstwa Polskiego, doceniając ich wyjątkową pracę na rzecz jednej z największych organizacji pozarządowych w Polsce. To najważniejszy plebiscyt instruktorski w ZHP – a w tym roku jedną z wyróżnionych została hm. Monika Michna z Hufca ZHP Starogard Gdański.

Plebiscyt „Niezwyczajni” składa się z kilku etapów. W pierwszym każda osoba, bez względu na przynależność do ZHP, miała szansę zgłosić swojego kandydata w pięciu kategoriach: efektywne zarządzanie, harcerski specjalista, harcerska służba, młody lider oraz komendant szczepu. Wnioski były rozpatrywane kolejno przez kapitułę chorągwianą i kapitułę główną, po czym nastąpiło ogólnopolskie głosowanie internetowe, w którym można było oddać swój głos na jednego kandydata w każdej kategorii. Dwudziestu pięciu finalistów spotkało się 23 lutego podczas uroczystej Gali Dnia Myśli Braterskiej 2019 w zabytkowej kopalni Guido w Zabrzu. Kilkaset metrów pod ziemią wręczone zostały wyróżnienia za nadzwyczajne osiągnięcia instruktorów w minionym roku.

Monika Michna podczas odbioru nagrody na uroczystej Gali Dnia Myśli Braterskiej 2019. 

Jedną z laureatek okazała się hm. Monika Michna, instruktorka Hufca ZHP Starogard Gdański, która otrzymała nagrodę w kategorii „harcerski specjalista”. Druhna Monika w swojej pracy instruktorskiej kładzie duży nacisk na promowanie zdrowego trybu życia i pogłębianie świadomości instruktorów o tym, jak ważne jest, by dbać o siebie – między innymi poprzez zdrowe odżywianie. – Czuję się cudownie! Doceniona, zaskoczona, zaszczycona. To wyróżnienie oznacza, że promowanie zdrowego żywienia w naszym środowisku zostało zauważone. Oznacza szansę na rozprzestrzenianie tego dalej. Jako instruktorzy potrzebujemy zdrowia i energii do tego, żeby być wychowawcami, rodzicami, aktywnymi obywatelami – powiedziała laureatka.

Druhna Monika na co dzień pracuje w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji „Star Wik”, gdzie żartobliwie nazywają ją „Panią Wody”. Odpowiada za edukowanie starogardzkich placówek i promocję picia wody z kranu, która jest motywem przewodnim jej codziennej pracy – zdrowa i pełna minerałów. Druhna Monika ma mnóstwo pasji: jest dietetykiem, kocha uprawiać wspinaczkę skałkową, jeździć na rowerze, jest również zastępcą komendanta Hufca ZHP Starogard Gdański ds. pracy z kadrą. Jest wulkanem energii – może właśnie dzięki prowadzeniu zdrowego trybu życia, który nie tylko promuje, ale którego jest doskonałym przykładem.

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl