„Złote gody” Miejskiego Zakładu Komunikacji w Starogardzie Gdańskim

1 lipca 2021 roku Miejski Zakład Komunikacji obchodził okrągłą 50.rocznicę istnienia komunikacji miejskiej w Starogardzie Gdańskim. Z tej okazji 4 września br. pracownicy Zakładu z ponad 35-letnim stażem pracy otrzymali listy gratulacyjne oraz symboliczne upominki.

– Przez 50 lat istnienia Miejskiego Zakładu Komunikacji, transport publiczny w stolicy Kociewia bardzo się rozwinął i stanowi nieodzowny element funkcjonowania miasta i jego mieszkańców – powiedział Piotr Pawłowski zastępca dyrektora ds. technicznych.

50-lecie Miejskiego Zakładu Komunikacji w Starogardzie Gdańskim

Przypomniał historię zakładu, który powstał w kwietniu 1971 roku z inicjatywy władz powiatu starogardzkiego w Tczewie. W styczniu 1975 roku oddział Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Tczewie został włączony do Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Gdańsku jako jeden z jego wydziałów. W 1985 roku w strukturach WPK wydzielono Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Starogardzie Gd, które cztery lata później się usamodzielniło. W roku 1991 MPK przekształcone zostało w zakład budżetowy i do dzisiaj funkcjonuje pod nazwą Miejski Zakład Komunikacji.

– Od 2007 roku roku MZK w Starogardzie Gdańskim funkcjonuje w nowej siedzibie przy ul. Tczewskiej. Obecnie dysponuje 28 autobusami, z czego 22 codziennie ekspediowanych jest na linie do obsługi komunikacji miejskiej. Zakład obsługuje 8 linii na teren miasta Starogard Gdański, Koteż i Nowej Wsi Rzecznej. Co dzień autobusy przewożą ok. 10 000 pasażerów. Jak wynika z ostatnich badań, które przeprowadzone zostały jesienią 2019 roku, rocznie przewozimy 4 300 000 pasażerów, wykonując 1 3900 000 km – zakończył zastępca dyrektora ds technicznych.

Piotr Pawłowski zastępca dyrektora MZK ds. technicznych

W imieniu całej załogi oraz dyrektora MZK Piotr Pawłowski podziękował władzom miasta za wparcie, troskę, za ogromny wkład pracy oraz wszelkie decyzje, które pozwalają na prawidłowe funkcjonowanie i rozwój komunikacji miejskiej w Starogardzie Gdańskim. Dyrektor MZK Wojciech Szambowski przekazał również podziękowania oraz życzenia dalszej owocnej pracy od swojego poprzednika Henryka Klechy, który w 2020 roku po 37 latach pracy w tym 31 lat spędzonych w MZK przeszedł na zasłużoną emeryturę.

Prezydent Miasta Janusz Stankowiak podziękował za zaproszenie na tę wyjątkową uroczystość „złotych godów” Miejskiego Zakładu Komunikacji w Starogardzie Gdańskim.

Prezydent  Miasta Janusz Stankowiak z okazji 50.rocznicy działalności MZK w Starogardzie Gdańskim wręcza dyrektorowi MZK Wojciechowi Szambowskiemu jubileuszowy grawer pamiątkowego biletu autobusowego. 

– Z sentymentem przyglądałem się slajdom, które w obrazowy sposób przypomniały nam wszystkim historię zakładu. Uświadomiłem sobie, że tak naprawdę byłem nieświadomym świadkiem tego 50-lecia. Pamiętam pierwsze autobusy nad linii nr 12, którymi jeździłem i zastanawiałem się, czy kiedykolwiek zapłaciłem mandat za nie posiadanie biletu, ale przyznaję, że nie pamiętam. Dzisiaj trudno sobie wyobrazić nasze miasto bez komunikacji miejskiej. Patrząc na Państwa historię, kiedy zaczynaliście pracę jeżdżąc kilkoma autobusami, potem w latach 80-tych kilkudziesięcioma, by ostatecznie pozostawić niespełna 30 pojazdów, można powiedzieć że MZK przeżywało lepsze i gorsze dni, a dotychczasowe życie było dość burzliwe. Obecnie żyjemy w trudnych czasach, chociażby ze względu na obostrzenia covidowe, co powoduje wymierne straty w zakładzie. Robimy co w naszej mocy, aby firmę utrzymać i możecie być pewni, że MZK nie przestanie istnieć. Wasza praca jest niezwykle odpowiedzialna i ważna. Jesteście na pierwszej linii kontaktu z mieszkańcami i  zawsze musicie być życzliwi i serdeczni, z czym zresztą doskonale sobie radzicie. Otrzymujemy dużo pochwał waszej pracy i zachowania. Bardzo wam za to dziękuję w imieniu swoim, władz samorządowych i całej lokalnej społeczności. Cieszę się, że jeździcie nowoczesnymi autobusami, które zakupiliśmy dla miasta w 2018 roku. Tutaj wielkie podziękowania należą się panu radnemu Markowi Jankowskiemu, który z uporem chodził wokół tego zadania, dopóki nie zostało zrealizowane, za co jestem mu niezmiernie wdzięczny – powiedział prezydent miasta.

Na pamiątkę wręczył dyrektorowi MZK grawer z jubileuszowym biletem autobusowym i list gratulacyjny.

Wyróżnieni pracownicy Miejskiego zakładu Komunikacji w Starogardzie Gdańskim z ponad 5letnim stażem pracy.

Listy gratulacyjne oraz upominki otrzymali również wieloletni pracownicy MZK ze stażem ponad 35-lat: Ewa Nowak, Andrzej Pielecki, Jarosław Banaś, Mariusz Dubaj, Janusz Dubiella, Zbigniew Czepirski, Jacek Kurecki, Ireneusz Puttkammer, Kazimierz Polakowski, Janusz Kręczkowski, Krzysztof Kottlewski, Piotr Pawłowski, Marek Jankowski, Waldemar Sikora, Sławomir Kuchta, Andrzej Polakowski, Krzysztof Górecki, Ryszard Nowak, Andrzej Paul, Andrzej Radomski, Stanisław Cerowski, Jan Deruś, Ryszard Mielewczyk i Karol Olżyński. Wręczyli je prezydent miasta Janusz Stankowiak, przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert oraz wiceprezydent Tadeusz Błędzki.

Spotkanie upłynęło w rodzinnej atmosferze pełnej wspomnień i wzruszeń.

fot. Magdalena Dalecka