Zdalnie lub na powietrzu – klubowe treningi wznowione

Od 11 maja w Starogardzie Gdańskim otwarte będą Orliki przy szkołach oraz wszystkie zewnętrzne obiekty sportowe, których zarządcą jest Ośrodek Sportu i Rekreacji. Na spotkaniu w dniu 7 maja w Urzędzie Miasta ustalono zasady i czas korzystania z boisk i bieżni.

Boiska sportowe na Stadionie Miejskim im. Kazimierza Deyny oraz na „Włókniarzu” działają już od 4 maja. Korzystać z nich mogły tylko kluby piłkarskie KS Beniaminek i KP Starogard. Od 11 maja z otwartych obiektów sportowych skorzystają wszyscy sportowcy zrzeszeni w klubach sportowych. 

7 maja w Urzędzie Miasta spotkali się przedstawiciele starogardzkich klubów sportowych w celu określenia potrzeb i rodzaju obiektu potrzebnego do organizacji treningów.

Dyrektor OSiR Marzena Klein podziękowała klubom piłkarskim za doskonałą organizacje treningów w czasie epidemii COVID-19

– Bardzo dziękuję klubom KS Beniaminek i KP Starogard za wzorową organizację treningów na otwartych boiskach sportowych. Trenerzy dokonywali zmian sześcioosobowych grup bezkontaktowo, dbając o bezpieczeństwo podopiecznych oraz dezynfekcję sprzętu po każdym treningu. Proceduralnie treningi, odbywające się od 4 maja na stadionie i boisku przy ul. Harcerskiej, przebiegały bez najmniejszego zarzutu – powiedziała dyrektor OSiR Marzena Klein.

– Również w kwestii podziału płyty głównej i bieżni kluby doszły do porozumienia – zaznaczyła dyrektor. Przypomniała, że jeżeli na boisku trenują piłkarze, bieżnia musi pozostać wolna i odwrotnie, jako że jest to jeden obiekt sportowy.

Wiceprezydent Maciej Kalinowski zapewnił, że Miasto sprzyja starogardzkiemu sportowi i pomoże Klubom przetrwać ten trudny czas.

– W związku z tym, że na tę chwilę nie ma jeszcze żadnych informacji ze strony Ministerstwa Sportu, kiedy otwarte zostaną hale sportowe, ani żadnych prawnych regulacji w tym zakresie, liczymy na zrozumienie i wzajemną współpracę – powiedział wiceprezydent Maciej Kalinowski. – W tej chwili udostępniamy nasze obiekty tylko dla klubowiczów. Oczekujemy od Państwa informacji na temat potrzeb poszczególnych klubów co do wykorzystania otwartych przestrzeni sportowych, które prosimy kierować jak najszybciej do pani dyrektor OSiR oraz dyrektorów szkół, przy których działają Orliki – dodał wiceprezydent.

Zaznaczył też, że zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Sportu trenować można tylko i wyłącznie na obiektach otwartych ogrodzonych, które mają zarządcę. – Oczywiście możecie korzystać z innych terenów zielonych, ale wyłącznie na własną odpowiedzialność, przestrzegając ogólnych zasad bezpieczeństwa związanych z COVD-19– dodał.

O udostępnieniu boisk wchodzących w skład Orlików, bądź przylegających do nich, które nie wymagają konieczności korzystania z szatni, decydować będą dyrektorzy szkół.

Podczas spotkania ustalono, że nie można korzystać z boisk osiedlowych z uwagi na to, że stanowią integralną część placów zabaw, które ze względu na bezpieczeństwo pozostają zamknięte. Nie można korzystać z szatni na obiektach. Dostępne będą tylko ubikacje. Na pytanie o odpłatność za korzystanie z boiska przy ul. Harcerskiej, ustalono, że tak jak dotychczas boisko podzielone jest na cztery kwarty i mimo, że na całym boisku trenować będzie tylko jedna grupa, obowiązywać będzie opłata za 1 kwartę.

Trenerka UKS Kociewie Agnieszka szweda zachęcała do prowadzenia treningów on line.

Poinformowano też, że rozporządzenie Ministerstwa Sportu dopuszcza możliwość prowadzenia zajęć sportowych on line. Zachęcała do nich trenerka UKS Kociewie Agnieszka Szweda, która prowadzi zdalnie treningi od ponad miesiąca. 

– To doskonały sposób, aby utrzymać formę zawodników. W Klubie mamy zamkniętą 15 osobową grupę, która poprzez aplikację kilka razy w tygodniu trenuje razem, ale u siebie w domach, na podwórkach i w ogrodach.  Skupiamy się przede wszystkim na motoryce i ćwiczeniach siłowych. Podczas gdy ja prowadzę zajęcia, pozostali trenerzy skupiają się na poprawianiu u zawodników błędów. Przyznaję, że ta forma zajęć wymaga ode mnie dużo więcej pracy, bo trzeba się do nich perfekcyjnie przygotować, ale przynosi dużo satysfakcji i jest doskonałą formą na praktykowanie u młodych sportowcach systematyczności i utrzymanie motywacji do pracy. Rodzice dzieci, biorących w tych zajęciach udział, są bardzo zadowoleni – powiedziała Agnieszka Szewda.

Spotkanie z przedstawicielami starogardzkich klubów sportowych w celu ustalenia zasad korzystania z otwartych obiektów sportowych

– Miasto zrobi wszystko, aby pomóc klubom sportowym przetrwać ten trudny czas – podkreślił wiceprezydent. – Musimy jednak postępować w ramach obowiązującego prawa. Wraz z otwarciem boisk zewnętrznych i umożliwieniem prowadzeni treningów zdalnie, jak i w sześcioosobowych grupach na otwartych obiektach sportowych, macie Państwo prawo do korzystania z dotacji. Aby ułatwić wam sprawozdawczość z przeprowadzonych działań, tak aby treningi były niekwestionowane i kwalifikowane, przygotujemy wzór oświadczenia, w którym raz na miesiąc będziecie dokumentować swoją pracę. Wzór otrzymacie drogą mailową. Chodzi o to, aby nie dopuścić do sytuacji, w której musielibyście z jakichś powodów zwracać pieniądze do Urzędu. Jak tylko sytuacja się zmieni, w zależności od kolejnych decyzji Ministerstwa Zdrowia, spotkamy się ponownie, aby omówić nowe warunki i zasady współpracy – zakończył Maciej Kalinowski.