Wielkie święto kolarstwa na Kociewiu

Prawie 400 kolarzy wystartowało 8 maja 2016r. w IV już edycji MTB „Kociewie Szlakiem”. Na dystansie 37 km rywalizowało ponad 200 zawodników, a trasę 74 km przejechało prawie 40. Najlepsi okazali się Damian Ciba z Rumi oraz Piotr Reszutek z Sierakowic. Wśród kobiet mistrzynią dystansu mini została Zofia Reszutek z Sierakowic a mega – Joanna Banaszek z Gdyni.

Maraton MTB (czyli tzw. rowerów górskich) „Kociewie Szlakiem” ma charakter amatorski. 4 lata temu zainicjowali go zawodnicy grupy kolarskiej GK STG, którzy zainspirowani podobnymi imprezami w innych regionach Polski, postanowili stworzyć podobną imprezę na Kociewiu.

ks12Godzinę, 14 minut i 37 sekund potrzebował Damian Ciba z Rumi, aby przejechać tegoroczną trasę 37 km w najlepszym czasie. Zaraz za nim na podium uplasował się Maciej Zielonka z Sopotu z czasem o 7 sekund dłuższym. Obaj panowie startowali w kategorii 31-45 lat. Na trzecim miejscu stanął Paweł Cynicki z Sopotu. W kategorii do 18 lat pierwsze miejsce na trasie mini zajął Jan Suszko z Bytowa z czasem 1:18:10. O 3 sekundy później metę przekroczył Korneliusz Bieliński ze Skarszew i o ponad minutę Szczepan Sobiecki z Kokoszkowych. Z kolei w kategorii lat 19-30 na podium pojawił się starogardzianin. Trzecie miejsce z czasem 1:18:29 zajął Dawid Marszalec ze Starogardu Gdańskiego. Tuż przed nim, dosłownie o 9 i 12 sekund lepsi byli Krzysztof Jankowiak z Gdańska i Kacper Belt ze Świecia.

Najlepszy czas wśród pań uzyskała Zofia Reszutek z Sierakowic, startująca w kategorii lat 19-30. 37 km pokonała w czasie 1:27:18.
Zwycięzcą dystansu mega został Piotr Reszutek z Sierakowic. Dwie pętle pokonał w 2 h 33 min i 23 sekundy. Zaraz za nim metę przekroczyli Michał Różański z Gdańska i Jacek Rogowski z Kościerzyny. To była trasa dla wymagających. Trzeba było mieć nie lada kondycję i umiejętności, by pokonać leśne wertepy dwa razy. Najlepszą kobietą na tym dystansie okazała się Joanna Banaszek z Gdyni, która przybyła na metę godzinę później od zwycięzcy.

Kolarze ścigali się po pętli wokół jezior Zduńskiego, Szpęgawskiego oraz Żygowickiego. Trasa przejazdowa została lekko zmodyfikowana i uatrakcyjniona w porównaniu z zeszłym rokiem. Została też na stałe oznakowana i stanowi w tej chwili kociewski szlak turystyczny.

– Wspaniała impreza – podsumował Krzysztof Golwiej prezes Pomorskiego Związku Kolarstwa. – Trasa jest technicznie urozmaicona, są podjazdy, zjazdy, zmiany nawierzchni, czyli wszystko, co w kolarstwie górskim jest najważniejsze. Honorowy gość imprezy pogratulował  Grupie Kolarskiej Starogard Gd oraz Gminie Starogard Gd organizacji udanego maratonu.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się też mała i bezpieczna 5 kilometrową pętelka, na której swoje „górale” próbowały dzieci pod opieką rodziców. Udział w Maratonie Rodzinnym sprawił, że uczestnicy sportowego święta zawitali na wyścig całymi rodzinami.DSC_0097

– Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Kociewia Szlakiem cieszy się coraz większą popularnością. Zależy nam na jak najszerszym promowaniu sportu i aktywności fizycznej – powiedział Tomasz Rogalski naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Promocji Gminy Starogard Gd. – Z ogromną przyjemnością obserwowałem zmagania z trasą Maratonu Rodzinnego najmłodszych adeptów kolarstwa górskiego. Jestem pewny, że te dobre wzorce, które teraz otrzymują, będą procentowały w przyszłości.

Imprezie towarzyszyła rodzinno-piknikowa atmosfera. Pogoda dopisała znakomicie. Dla wielu kolarzy była to przede wszystkim okazja do sprawdzenia się na trudnych leśnych odcinkach. Bardziej liczyła się tu próba sił i własnych możliwości niż czas, ale nie zabrakło sportowej rywalizacji i związanych z nią emocji. Dla wszystkich uczestników panie z Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały stół z kociewskimi przysmakami, a wśród zawodników rozlosowano obuwie i odzież sportową w loterii fantowej.

Zwycięzcy otrzymali nagrody z rąk prezydent miasta Janusza Stankowiaka, członka zarządu Starostwa Powiatowego Patryka Gabriela oraz Tomasza Rogalskiego, który zaprosił wszystkich na kolejne jubileuszowe święto kolarstwa na Kociewiu już za rok.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl