Uniwersytet III Wieku świętuje 10 urodziny

20 maja w kinie „Sokół” Uniwersytet Trzeciego Wieku „S-centrum” świętował swoje 10 urodziny. Gośćmi honorowymi spotkania były władze miasta, przedstawiciele licznych instytucji miejskich, a także delegacje z zaprzyjaźnionych, pomorskich uniwersytetów trzeciego wieku – z Gdyni, Malborka, Tucholi, Czerska i Pelplina. Organizatorem urodziny było Starogardzkie Centrum Kultury.
10-lecie istnienia UTW jest potwierdzeniem, że w mieście żyje coraz więcej seniorów, a rolą tworzonych uniwersytetów trzeciego wieku jest ich aktywizacja. Uniwersytet daje seniorom niepowtarzalną okazję do zawiązywania nowych przyjaźni, integracji oraz rozwijania swoich pasji i marzeń. W 21 pracowniach słuchacze mogą praktycznie co dzień poszerzać swoją wiedzę, udzielać się społecznie, kulturalnie i artystycznie, a także dbać o kondycję fizyczną i zdrowie.

-Witam moich kochanych studentów – przywitała gości Dyrektor Starogardzkiego Centrum Kultury Ewa Roman. -To bardzo wyjątkowa uroczystość i Wy jesteście dla mnie bardzo wyjątkowi. Cieszę się, że dzisiaj możemy uczcić nasze wspólne święto i mam nadzieję, że będzie to wyjątkowy i niezapomniany dzień. Życzę Państwu wszystkiego najlepszego i aby to dziesięć lat przerodziło się w sto lat!- zakończyła dyrektor SCK.

Na przestrzeni 10 lat z usług UTW skorzystało ponad 1500 seniorów. Znajomości i przyjaźnie zawarte w tym miejscu nierzadko wykroczyły poza uniwersyteckie mury. Studenci „S-Centrum” to grupa wyjątkowych ludzi, którzy żyjąc z pasją, potrafią cieszyć się każdym dniem i swoim entuzjazmem zarażają innych . Słuchacze UTW pokazują, że życie wcale nie kończy się na emeryturze, tak naprawdę dopiero się po niej zaczyna.

-Z Uniwersytetem jestem związany emocjonalnie- rozpoczął prezydent Janusz Stankowiak. -Kiedy dziesięć lat temu nastąpiło otwarcie UTW nie spodziewałem się, że to będzie taki sukces. Jest to jeden z największych sukcesów zawodowych w moim życiu- przyznał. Jesteście Państwo dla wszystkich inspiracją. To nie tylko Wy się uczycie, ale przede wszystkim my od Państwa, za co bardzo dziękuję – dodał.

Urodzinowe spotkanie uświetnił występ znanego z roli komendanta w popularnej polskiej trylogii „U Pana Boga za piecem”, „U Pana Boga w ogródku” i „U Pana Boga za miedzą” – aktora Andrzeja Zaborskiego. Artysta zaprezentował autorski program kabaretowy, w który zaangażował także publiczność.

Urodziny zakończyły się w Grodzisku Owidz, gdzie zaproszeni goście wspólnie biesiadowali przy ognisku z innymi zaprzyjaźnionymi uniwersytetami.

 

 

 

 

 

 

Anna Więckiewicz

Wydział Informacji Społecznej anna.wieckiewicz@um.starogard.pl