Trzej Królowie w Starogardzie Gdańskim

Kolorowe Orszaki Trzech Króli przeszły ulicami Starogardu Gdańskiego po raz drugi. Punktualnie o 13.00 wyruszyły z trzech różnych punktów miasta.

Kolędnicy ze śpiewem na ustach oraz z koronami na głowach ruszyli równocześnie spod sklepu Moto Jack przy ul. Kociewskiej (Orszak czerwony), Kościoła Miłosierdzia Bożego (Orszak niebieski) oraz Poczty przy ul. Hallera (Orszak zielony).

W role Mędrców wcielili się: Lech Magnuszewski, który przewodził zielonemu Orszakowi Azjatyckiemu jako Król Melchior. Grzegorz Oller poprowadził mieszkańców w barwach czerwieni w Orszaku Europejskim jako Król Kacper. Natomiast Robert Poziemski został Królem Baltazarem i wędrował w Orszaku niebieskim – Afrykańskim.

Władcy spotkali się na Rynku, gdzie czekał na nich okrutny Herod, w którego wcielił się Piotr Ossowski. Uczestnicy pochodu byli świadkami walki dobra ze złem i zwycięstwa Anioła nad Diabłem. Po czym wszyscy udali się w stronę kościoła św. Wojciecha by oddać pokłon i złożyć dary Dzieciątku Jezus i jego rodzinie. Królom przewodziła Gwiazda Betlejemska. Nie zabrakło też wspólnego kolędowania.

Trochę historii

Święto Trzech Króli zamykało niegdyś długi okres świąteczny, często uznawano je za „drugą Wigilię”. Organizowano wieczerze oraz spotkania rodzinne, a dla kolędników był to ostatni dzień kolędowania.

Zwyczajem związanym ze Świętem Trzech Króli jest także święcenie kredy oraz pisanie nią na drzwiach domów liter C+M+B. Napis ten nie pochodzi od pierwszych liter imion królów, lecz jest skrótem od łacińskiej sentencji Christus mansionem benedicat – Niech Chrystus błogosławi temu domowi.

Obecnie 6 stycznia to początek karnawału – okresu zabaw i tańców. W Polsce od pięciu lat święto Trzech Króli jest dniem wolnym od pracy.

Orszaki pełne barw

Aktualnie Święto Trzech Króli kojarzy się z barwnymi orszakami i marszem po ulicach miast. Są to największe uliczne jasełka, w których udział biorą przebrani w bogate szaty Królowie oraz mieszkańcy w papierowych koronach na głowach. Taką właśnie paradę podziwiać mogliśmy 6 stycznia na ulicach Starogardu Gdańskiego.