Skwerek przy ul. Południowej zatętnił życiem

Odkąd na skwerku przy ul. Południowej stanął plac zabaw z siłownią pod chmurką, co dzień słychać tam śmiech zadowolonych dzieci. To nowe miejsce do zabaw w Starogardzie Gdańskim wymyślili mieszkańcy. Wykorzystali Budżet Obywatelski i zawalczyli o zmianę swojej najbliższej okolicy. W niedziele, 16 września 2018 r. podczas otwarcia placu, nie kryli radości ze swojego sukcesu.

Radość, śmiech i zabawa towarzyszą temu miejscu już od lipca. Od momentu, gdy na skwerze przy ul. Południowej pojawiły się m.in. nowe huśtawki, karuzela, tor przeszkód z piaskownicą, zestaw sprawnościowy, stół do gry w szachy i warcaby, urządzenia do ćwiczeń siłowych i ławeczki. Skwerek zatętnił życiem. Niemal co dzień słychać tam śmiech rozdarowanych dzieci i rozmowy spokojnych o ich bezpieczeństwo rodziców.

Kolorowo i bezpiecznie

– To miejsce jest dla nas wielkim udogodnieniem i radością – powiedziała pani Marzena mama czteroletniej Amelki. – Nasz nowy plac zabaw jest kolorowy, ogrodzony i dobrze widoczny z wielu domów. To jest najważniejsze. Obserwuję bawiące się tu dzieci. Nie chcą stąd wychodzić. Mogą się wyszaleć, a my – dorośli mamy okazję spotkać się i pogadać poza domem.

Kolorowy, bezpieczny plac zabaw na Skwerku przy ul. Południowej powstał dzięki zaangażowaniu mieszkańców tej dzielnicy w projekt Budżetu Obywatelskiego 2018

Pani Lucyna mama ośmioletniego Jasia i jedenastoletniego Mikołaj dodała: „Mieszkam naprzeciwko. Mogę obserwować moje dzieci, jak się bawią, z okna kuchni. Wiem, że są tu bezpieczne. Poznają nowych kolegów i nawiązują nowe przyjaźnie często po sąsiedzku. Nie było dotąd takiego miejsca w tym rejonie miasta, dlatego bardzo się cieszymy, że wspólnie – nam mieszkańcom – udało się to zmienić. Mam tylko nadzieję, że to nie koniec zmian naszej okolicy – dodała z uśmiechem.

Obok placu zabaw znajduje się siłownia pod chmurką

Wielki sukces mieszkańców

Atmosfera pełna radości, śmiechu i zabawy, bigos, ognisko, wspólne pieczenie kiełbasek i słodkości, balony, zawody sportowe oraz konkursy. Tak właśnie wyglądało uroczyste otwarcie nowego placu zabaw i siłowni pod chmurką przy ul. Południowej. Zabawę podsycała prowadząca – Małgorzata Gdaniec, która przez ponad dwie godziny nikomu nie pozwolił się nudzić, angażując do wspólnej zabawy zarówno młodszych, jak i starszych.

Dzieci świetnie się bawiły podczas otwarcia nowego miejsca do zabaw w Starogardzie Gdańskim

 

W niedzielę, 16 września 2018r. mieszkańcy tłumnie stawili się na skwerku, by świętować swój wielki sukces. Nowe miejsce do zabaw w Starogardzie powstało bowiem dzięki ich ogromnemu zaangażowaniu w projekt Budżetu Obywatelskiego. Z powodzeniem wykorzystali narzędzie, jakie dały im obecne władze miasta i sami zdecydowali o zmianie najbliższej okolicy. Wniosek na zagospodarowanie skwerku przy ul Południowej napisali Tomasz Szymborski i Piotr Negowski. 509 oddanych na ten projekt głosów, postawił go na pierwszym miejscu wśród wszystkich inicjatyw BO 2018 z rejonu nr 3.

Pomysłodawcy projektu Tomasz Szymborski i Piotr Negowski podziękowali mieszkańcom za wsparcie i wszystkie oddane na ich pomysł głosy.

– Dziękuję wszystkim mieszkańcom tej dzielnicy, bo dzięki waszemu zaangażowaniu spełniło się nasze wspólne marzenie – powiedział Piotr Niegowski. – Czekaliśmy na ten dzień kilkanaście lat. Kiedyś sami robiliśmy tu sztuczne bramki z plecaków i mieliśmy wrażenie, że jesteśmy na prawdziwym boisku. Potem marzyliśmy o pięknym placu zabaw dla naszych dzieci – miejscu spotkań, integracji i zabawy. Dzisiaj nasze marzenie stało się rzeczywistością. Mamy swój nowoczesny plac zabaw – wymarzone miejsce, które będzie służyć lokalnej integracji – zakończył pomysłodawca.

– Jeszcze raz bardzo dziękujemy za wszystkie oddane nasz projekt głosy – dodał Tomasz Szymborski. – Były potrzebne. Dzięki nim tu dzisiaj jesteśmy. Na pewno nie poprzestaniemy na tej inwestycji w naszej dzielnicy. Będziemy walczyć dalej, aby to miejsce jeszcze bardziej się zmieniło, ku uciesze naszych dzieci. Przede wszystkim, postaramy się, aby zostało oświetlone i było monitorowane, a w przyszłości obok pojawiło się nowoczesne boisko – zapowiedział drugi pomysłodawca.

Uroczyste otwarcie

Uroczyste przecięcie wstęgi otwierającej nowy plac zabaw i siłownię pod chmurką na Skwerku przy ul. Południowej odbyło się 16 września 2018 r.

Wstęgę, otwierającą nowe miejsce do zabaw w Starogardzie Gdańskim przecięli wnioskodawcy, prezydent miasta oraz najmłodsi użytkownicy placu. Oprócz mieszkańców w uroczystości uczestniczyła również projektantka placu zabaw – Anna Lembicz.

Prezydent pogratulował inicjatywy i wręczył pomysłodawcom specjalne podziękowania. Pogratulował i podziękował też wszystkim mieszkańcom, podkreślając, że to co widzi tutaj, tę radość i wspólnotę, potwierdza tylko, że projekt „budżet obywatelski” ma sens. – My tylko dajemy pieniądze, sukces leży po waszej stronie, was wszystkich, którzy głosujecie na swoje projekty – powiedział prezydent Janusz Stankowiak. Podziękował zebranym za to, że pokazali na czym polega społeczeństwo obywatelskie i jak wiele można osiągnąć jednocząc siły we wspólnym działaniu. Zachęcił do kontynuowania takiej postawy podczas głosowania nad przyszłymi projektami w budżecie obywatelskim.

Plac zabaw i siłownię pod chmurką wybudowało Przedsiębiorstwo Handlowo – Usługowe NOVA Sp. z o.o.. Budowa kosztowała 219.698,74 zł.

 

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl