Rocznica śmierci Andrzeja Grubby – pamiętamy

21 lipca minęło 14 lat od śmierci najwybitniejszego polskiego tenisisty stołowego Andrzeja Grubby. Aby uczcić jego pamięć prezydent Starogardu Gdańskiego wraz z mamą sportowca Ludomirą, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji Marzeną Klein oraz Moniką Kełpin z OSiR-u złożyli kwiaty pod upamiętniającą go tablicą.

Delegacji towarzyszyli uczestnicy letnich półkolonii razem z opiekunkami. Dla dzieci była to doskonała okazja, by lepiej poznać historię sportowca. – Andrzej Grubba nazywany był „czarodziejem rakietki”. Jak do tej pory był najbardziej utalentowanym tenisistą stołowym z Polski. Furorę robił nawet w Chinach, które słynęły przecież z najlepszych wyników w tej dyscyplinie sportu. Był nie tylko wybitnym, ale i bardzo honorowym zawodnikiem. W 1988 r. otrzymał przyznawaną przez PKOL nagrodę „Fair Play”, po tym, jak pozwolił wygrać zawodnikowi, który nie mógł pogodzić się z przewagą naszego Mistrza – półkolonistom opowiadała dyrektor OSiR-u Marzena Klein.

Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak oraz dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji Marzena Klein składają kwiaty pod tablicą upamiętniającą Andrzeja Grubbę.

– Mój syn miał trzy wielkie marzenia: chciał zwiedzać świat, wystąpić na zawodach sportowych z orłem na piersi oraz żeby za jego sprawą zagrano „Mazurka Dąbrowskiego”. To wszystko mu się udało. Chociaż umarł bardzo młodo, bo miał zaledwie 47 lat, to odszedł jako człowiek spełniony – mówiła wzruszona mama sportowca Ludomira Grubba.

Ludomira Grubba opowiada dzieciom o swoim synu.

Na dzieciach największe wrażenie zrobiła ilość pucharów (ponad 250) i medali (około 100), jakie zdobył Andrzej Grubba. Uczestnicy letnich zajęć OSiR-u to w dużej mierze miłośnicy sportu. Dlatego na pewno będą pamiętali, że nasz Mistrz 26 razy zdobył Mistrzostwo Polski. 3-krotnie startował w Igrzyskach Olimpijskich (Seul, 1988), (Barcelona, 1992), (Atlanta, 1996) oraz że jeszcze za życia stał się legendą polskiego sportu.

Fot. Małgorzata Rogala

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl