Rekordowy 35.Bieg Szpęgawski. Prawie 600 biegaczy na starcie!

Tegoroczna biegowa wiosna na Kociewiu rozpoczęła się rekordowo. 8 kwietnia 2018 r. na starcie jubileuszowego 35. Biegu Szpęgawskiego stanęło prawie 600 biegaczy. Najszybciej z czasem 17:10 trasę 5,8 km pokonał Joseph Mutwanthei z Machakos. Wśród pań zwyciężyła Dominika Nowakowska. Na metę przybiegła z czasem 20:32.

35. Bieg Szpęgawski przeszedł do historii jako najliczniejszy bieg organizowany dotąd w stolicy Kociewia. Były to też pierwsze oficjalne Mistrzostwa Starogardu Gdańskiego w biegu ulicznym. 8 kwietnia na starcie stanęła rekordowa liczba 589 biegaczy. Dotąd tylko trzy razy lista przekroczyła pół tysiąca uczestników w 2007, 2009 i 2015 roku. Zawodnicy wystartowali w samo południe z drogi nr 22 na trasie Tczew – Starogard na wysokości wjazdu do miejsca pamięci osób zamordowanych przez nazistów podczas drugiej wojny światowej. Wcześniej złożyli wiązanki kwiatów upamiętniając w ten sposób tragiczny los ponad 7 tys. Polaków, którzy zginęli w Lesie Szpęgawskim. Bieg zakończył się na Stadionie im. Kazimierza Deyny. Do pokonania mieli dystans 5,8 km.

Przebiegli 5,8 km ze Szpęgawska do Starogardu.

Od samego startu mordercze tempo narzucił Kenijczyk Muno czyli Joseph Mutwanthei z Machakos, który do mety nie pozwolił się nikomu wyprzedzić. Bieg zakończył z czasem 17:10. Od pierwszego kilometra towarzyszyli mu w czołówce Marokańczyk Abderraahim Elasri z Benslimane i Mateusz Drąg z Tych. Uciekającej grupie, w której znaleźli się też Łukasz Kujawski z Żukowa, Mateusz Niemczyk ze Starogardu Gdańskiego i Piotr Pobłocki z Lęborka przewodzili Polacy. Jako drugi na metę z czasem 17:24 wbiegł Mateusz Drąg, a trzecie miejsce na podium wywalczył mistrz Polski w biegach na 5000m i 3000m z przeszkodami sprzed 5 lat i czwarty zawodnik mistrzostw Europy juniorów na pierwszym z tych dystansów z roku 2007 – Łukasz Kujawski (17:28). Starogardzianin Mateusz Niemczyk ostatecznie uplasował się na miejscu piątym z czasem 17:58. Cała szóstka liderów pokazała doskonałą formę i kondycję.

Joseph Mutwanthei z Kenii

 

 

– Czułem się doskonale podczas biegu, mimo że ten dystans nie jest moim ulubionym. Miałem wczoraj dobry trening w Gnieźnie. W biegu na 10 km zająłem szóstą pozycje. Dzisiaj od początku narzuciłem szybkie tempo. Trochę przeszkadzał boczny wiatr, dlatego czas był gorszy od oczekiwanego. Aktualnie przygotowuję się do maratonu – powiedział zwycięzca Biegu Szpęgawskiego – Joseph Mutwanthei.

Dominika Nowakowska

Wśród pań od początku faworytką była mieszkanka Kiełpina – Dominika Nowakowska. Ta wielokrotna mistrzyni Polski na 5km i 10km oraz finalistka mistrzostw Świata, swoją przygodę z lekką atletyką zaczynała właśnie w Starogardzie Gdańskim. Po 5 latach od ostatniego startu i zwycięstwa ponownie stanęła na najwyższym podium w kategorii pań. Bieg zakończyła z czasem 20:32. Drugie miejsce wywalczyła Ewelina Paprocka z Nowej Wsi Lęborskiej (20:47), a na trzecim uplasowała się Marta Łagownik z Gdańska (20:51). Najszybszą starogardzianką była Monika Dubiella z Lubichowa uczennica II Liceum Ogólnokształcącego w Starogardzie Gdańskim.

Wśród najstarszych biegaczy po raz kolejny znaleźli się 84 letni Stanisław Niwiński z Gdańska oraz 70 letnia Maria Mączka z Gdańska. Najmłodszą zawodniczką była 8-letnia Agnieszka Stosik, a zawodnikiem 13-letni Karol Makiła.

W Biegu Szpęgawskim po raz trzeci pobiegł prezydent miasta Janusz Stankowiak.

Prezydent miasta Janusz Stankowiak pobiegł w Biegu Szpęgawskimpo raz trzeci. 

– Nie powiem, że biegło się łatwo, ale pogoda sprzyjała. No i atmosfera była cudowna. Najbardziej podoba mi się to, że biegacze wzajemnie się wspierają, dopingują na trasie, nawet jak się wyprzedzają, mówią wytrzymasz, dasz radę. To jest fantastyczne. Coraz bardziej przekonuję się, że Bieg Szpęgawski to doskonały sprawdzian charakteru, kondycji i wytrzymałości. Za cel postawiłem sobie dobiec do mety i to się udało z podobnym czasem jak w zeszłym roku – powiedział prezydent Janusz Stankowiak. Przy okazji zapowiedział też swój kolejny start w 36.Biegu Szpęgawskim.

Swoich sił w Biegu spróbowali też radni Rady Miasta Starogardu Gdańskiego. Po raz drugi w zawodach uczestniczył Jarosław Janaszek, a debiutantką była Anna Gdaniec.

Debiutantka Biegu – radna Anna Gdaniec

– Biegam od roku – przyznała radna Anna Gdaniec. – To był mój pierwszy start w zawodach. Najtrudniejszy był 4 km na podbiegu, ale dałam radę. Jeśli uplasuję się gdzieś w środku klasyfikacji, będę bardzo zadowolona. W przyszłym roku postaram się wynik poprawić.

Finiszerów na mecie witała orkiestra dęta. Każdy obdarowany został fantastycznym pamiątkowym medalem. Zwycięzcy do szóstego miejsca otrzymali nagrody pieniężne o wartości od 1000 zł za I m-ce, do 200 zł za miejsca VI. Ponadto trójka najszybszych Polek i Polaków dostała premie finansowe po 300 zł, 200zł i 100 zł. Nie zabrakło tez nagród rzeczowych w postaci bonów prezentowych ufundowanych przez sponsora tytularnego – firmę Decathlon oraz Fundację PZU i firmę Ziaja.

Główny Bieg poprzedziły starty dzieci i młodzieży, którym patronowała firma Ola Kaliska przy wsparciu firmy Iglotex. We wszystkich biegach towarzyszących wystartowało blisko 700 młodych biegaczy. Na mecie czekały na nich upominki. Po biegach wszyscy kontynuowali zabawę w strefie Ruchu, którą przygotował tytularny sponsor imprezy. Dorośli mieli okazję przetestować obuwie z kolekcji Kalenji, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w fotobudce i posilić się po wyczerpującym biegu.

Na zakończenie imprezy dla wszystkich finiszerów organizatorzy przygotowali słodką przekąskę. Jubileuszowy tort zafundowała piekarnia Kropek Piotra Kropidłowskiego.

Jubileuszowy tort 35.Biegu Szpęgawskiego wszystkim smakował

Biegom towarzyszyła nie tylko piękna, słoneczna pogoda, ale przyjazna aura i dobry duch rywalizacji. Dla wielu była to ważna próba sił.

Niepowtarzalna atmosfera Biegu udzieliła się wszystkim startującym

Organizatorem imprezy był Ośrodek Sportu i Rekreacji. 

– Naszym celem było, aby ten bieg sprawił mieszańcom Starogardu, gościom i wszystkim zawodnikom dużo frajdy, aby ich zintegrował i zaktywizował. To jest też doskonała promocja Starogardu Gdańskiego nie tylko na Pomorzu. Patrząc na to co się dzisiaj wydarzyło, ten cel chyba osiągnęliśmy. Wiemy, że dla uczestników był to mile spędzony dzień. Dziękuję wszystkim sponsorom i partnerom również medialnym. Pozdrawiam serdecznie służby mundurowe – Komendę Powiatową Policji, Straż Miejską , Ochotniczą Straż Pożarną,Komendę Powiatową Państwowej Straż Pożarnej  wolontariuszy z  I LO , II LO, ZSE, ZSZ, oraz Stowarzyszenia Można Inaczej obsługę biura zawodów i wiele innych osób, którzy w pocie czoła pracowali przy imprezie – powiedziała dyrektor OSiR Marzena Klein. 

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl