Przebieg starogardzkiej obwodnicy zatwierdzony. Jest zielone światło dla jej budowy

Rząd zabezpieczył w budżecie państwa środki na program inwestycji budowy 100-obwodnic w tym obwodnicy Starogardu Gdańskiego. To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców miasta, gminy i całego powiatu, którzy od lat czekają na budowę drogi szybkiego ruchu. Podpisany aneks zatwierdził jej przebieg, a zabezpieczone pieniądze gwarancją budowę starogardzkiej obwodnicy. Istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że inwestycja ruszy w 2024 roku.

– W środę, 7 kwietnia w Ministerstwie Infrastruktury został podpisany aneks do programu inwestycji budowy 100 obwodnic, zapewniający finansowanie planowanych inwestycji w wersji, która została uzgodniona z samorządami. Tym samym został zatwierdzony przebieg starogardzkiej inwestycji w wariancie V – poinformował na czwartkowej konferencji prasowej w starogardzkim magistracie poseł na Sejm RP Kazimierz Smoliński

Podpisanie aneksu do programu inwestycji budowy100-obwodnic w tym budowy starogardzkiej obwodnicy. Od lewej Pełnomocnik Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacji, wiceminister infrastruktury Marcin Horała, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Rafał Weber oraz poseł na Sejm RP Kazimierz Smoliński

Rząd polski zabezpieczył w budżecie państwa dodatkowe pieniądze na program budowy 100-obwodnic. Ostateczna kwota zwiększenia budżetu wyniknie z przeprowadzonych przetargów. Dla starogardzian i mieszkańców powiatu dodatkowe pieniądze na budowę obwodnic, są niczym zielone światło dla pieszych, otwierają inwestorowi (Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad) drogę do finalizacji tego tak długo wyczekiwanego zadania.

Konferencja prasowa w sprawie obwodnicy Starogardu Gdańskiego. Od lewej : Zenon Sobiecki Przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Starogardzkiej Obwodnicy, Janusz Stankowiak prezydent miasta Starogard Gdański, Kazimierz Smoliński poseł na Sejm RP, Kazimierz Chyła starosta starogardzki, Magdalena Forc-Cherek wójt Gminy Starogard Gdański

Tydzień temu w imieniu inwestora projektant złożył w Urzędzie Gminy Starogard Gdański wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy obwodnicy Starogardu Gdańskiego w ciągu drogi krajowej 22. Fakt ten potwierdziła wójt Gminy Starogard Gdański Magdalena Forc-Cherek. – Zrobimy co w naszej mocy, aby decyzja była gotowa jeszcze w tym roku- powiedziała wójt.

Mając zapewnione ze strony rządu finansowanie inwestycji Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad prawdopodobnie już w 2022 roku będzie mogła zlecić wykonanie dokumentacji projektowej, a w 2023 roku ogłosić przetarg na wykonawcę inwestycji w systemie zaprojektuj i wybuduj.

Prezydent miasta Janusz Stankowiak podziękował posłowi Kazimierzowi Smolińskiemu, wszystkim lokalnym samorządowcom, Społecznemu Komitetowi Budowy Starogardzkiej Obwodnicy i ludziom zaangażowanym w budowanie pozytywnego klimatu wokół tej inwestycji i za włożony wysiłek,  by doprowadzić ją do realizacji.

-To wspaniała wiadomość dla wszystkich mieszkańców Starogardu Gdańskiego, gminy i całego powiatu, którzy od lat czekają na budowę drogi szybkiego ruchu wokół miasta. Dla takich chwil warto żyć, bo wiadomość, którą przywiózł Pan Poseł jest informacją stulecia. A my, w zeszłym roku świętowaliśmy 100-lecie powrotu Starogardu Gdańskiego do Państwa Polskiego. Lepszego prezentu nie mogliśmy dostać, za co bardzo dziękuję panu posłowi Kazimierzowi Smolińskiemu, wszystkim lokalnym samorządowcom, Społecznemu Komitetowi Budowy Starogardzkiej Obwodnicy i ludziom zaangażowanym w budowanie pozytywnego klimatu wokół tej inwestycji, by doprowadzić ją do realizacji. To będzie największa inwestycja w historii naszego miasta. Jeśli wszystkie niezbędne procedury przebiegną bez zakłóceń, nie będzie skarg i protestów, a  inwestor otrzyma wszystkie  konieczne decyzje i zgody, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że budowa obwodnicy Starogardu Gdańskiego ruszy w 2024 roku. Jedno jest pewne – obwodnica Starogardu powstanie – spuentował prezydent miasta Janusz Stankowiak.

Wariant V, który został zatwierdzony, jest zgodny z oczekiwaniami mieszkańców, czyli obwodnica będzie przebiegać po terenach Gminy Starogard Gdański okalając miasto od południa.  16-kilometrowa trasa ma się zaczynać w Sucuminie, a kończyć za Stadem Ogierów.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl