Pasowani na uczniów

Sala Widowiskowa Starogardzkiego Centrum Kultury 9 października pękała w szwach. Wypełniła się rodzicami, dziadkami, nauczycielami, a przede wszystkim pierwszoklasistami Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi. To głównie dla nich ten dzień był wyjątkowy. Uroczyście złożyli ślubowanie i zostali pasowani na uczniów.

Do szkoły chodzą już od 1 września. Dopiero teraz mogą jednak śmiało powiedzieć, że uczniami są w 100%. Podczas uroczystości pasowania na uczniów pierwszaki były przejęte i skoncentrowane. Musiały nie tylko wypowiedzieć słowa ślubowania, ale i przejść kilka testów. Nie miały z tym najmniejszego problemu. Bezbłędnie odpowiadały na pytania oraz zagadki zadawane im przez starszych kolegów. Chwilę później trochę niepewnie, ale ochoczo po kolei wkraczały na scenę, gdzie każdy z nich został pasowany na ucznia.

– Drodzy uczniowie, zaczęliście bardzo ważny etap swojego życia. Wstąpiliście do społeczności szkoły. Dobrze wykorzystajcie czas, który w niej spędzicie. Przez osiem najbliższych lat będziecie się uczyć, rozwijać i poznawać świat. To właśnie teraz będą rodzić się Wasze pasje, które być może wyznaczą Wam dalszą drogę życia oraz cel, do którego będziecie dążyć. Życzę Wam, abyście zawsze dobrze wspominali okres spędzony w murach Waszej szkoły – powiedział zastępca prezydenta miasta ds. społecznych Maciej Kalinowski.

– Szanowni Rodzice, Wasze dzieci szczególnie teraz będą potrzebowały Waszego wsparcia. Zaczęły wspaniały, ale też trudny okres swojej edukacji. Zarówno przed nimi, jak i przed Wami ciężka praca. Na pewno będziecie swoim pociechom potrzebni. Nie zawsze będzie łatwo, ale gwarantuję Państwu, że o wszystkich wysiłkach zapomnicie, kiedy będziecie patrzeć jak Wasze dzieci odnoszą mniejsze i większe sukcesy – mówiła przewodnicząca Rady Rodziców Wioleta Strzemkowska-Konkolewska.

Tuż po zakończeniu uroczystości, wszystkim klasom wykonano pamiątkowe zdjęcia. Za kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat dzisiejsi pierwszoklasiści z sentymentem będą do nich wracać i przypominać sobie szkolne lata.

Fot. Małgorzata Rogala

 

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl