Park Nowe Oblicze – miejsce spotkań, zabawy i relaksu

5 sierpnia oficjalnie otwarty został Park Nowe Oblicze. Poza uroczystym przecięciem wstęgi, na starogardzian czekało mnóstwo atrakcji. Dzieci mogły wziąć udział w grach, zabawach i konkursach, czy też zrobić sobie zdjęcie ze smerfami, które rozdawały cukierki. Dorośli mogli usiąść przy stoliku w plenerowej kawiarence i posłuchać koncertu zespołu Dwa plus Dwa.

Ładne, przestronne i oświetlone alejki, wzdłuż których stoją oryginalne siedziska i ławeczki z herbem miasta. Niewielki plac z wygodną wiatą i kojąco tryskającą fontanną w kształcie kuli ziemskiej po środku. Siłownia pod chmurką. Wokół ciekawie urządzona zieleń z rabatkami pełnymi kwiatów i ozdobnych krzewów oraz trawniki zachęcające do rodzinnych pikników. Tak właśnie wygląda Park Nowe Oblicze w Starogardzie Gdańskim. W sobotę 5 sierpnia został oficjalnie otwarty. Wstęgę uroczyście przecięli: Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak; właściciel firmy, która była głównym wykonawcą parku Adam Kowalczyk; jedna z pomysłodawczyń zagospodarowania tej przestrzeni Wiktoria Badzioch oraz mała Julka, która zastąpiła drugą pomysłodawczynię projektu Julię Kelsz.

– Pogoda nam dzisiaj sprzyja. Bardzo się cieszę, że tak wielu mieszkańców Starogardu Gdańskiego pojawiło się, aby razem z nami otworzyć Park Nowe Oblicze. Myślę, że to miejsce znane było każdemu mieszkańcowi naszego miasta, ale nie było ono niestety powodem do dumy. Mam nadzieję, że od teraz takim powodem będzie. To wszystko za sprawą dwóch dziewczyn: Julii Kelsz i Wiktorii Badzioch. W 2015 roku wystartowały do pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego. Wygrały. Pieniądze, które pozyskały z wygranej wystarczyły tylko na otwarcie zewnętrznej siłowni. Wtedy obiecałem tym dwóm młodym paniom, że ich dzieło będę kontynuował. Sądzę, że słowa dotrzymałem. Dzisiaj zamykamy jedynie drugi etap tej inwestycji. Pierwszym etapem była siłownia pod chmurką. Drugim to, co Państwo dzisiaj widzicie, ale będą kolejne etapy. Chcemy, aby pod murem, upiększonym przez artystów graffiti stanął skatepark. Ma powstać także dobrze wyposażony plac zabaw dla dzieci. Już w przyszłym roku będziecie mogli Państwo korzystać z kina letniego z dużym dmuchanym ekranem i leżakami. Chcemy, żeby to miejsce było niezwykłe, żebyśmy my wszyscy jako mieszkańcy tego miasta z niego korzystali – podczas otwarcia Parku Nowe Oblicze mówił prezydent Janusz Stankowiak.

– Razem z Julią od razu wiedziałyśmy jak napisać projekt. Wiedziałyśmy po prostu czego chcemy. Pomogli nam rówieśnicy, wśród których przeprowadziłyśmy ankietę. Dotyczyła tego, czego nam – młodzieży brakuje w mieście. Ich zdanie było podobne do naszego. Brakowało przestrzeni, gdzie młodzi ludzie mogliby się spotykać. Tak właśnie powstał nasz projekt do Budżetu Obywatelskiego – powiedziała jedna z jego pomysłodawczyń Wiktoria Badzioch.

– Chciałbym bardzo podziękować Wiktorii i Julii, które nam samorządowcom, urzędnikom dały inspirację. Dziękuję panu Adamowi Kowalczykowi i wszystkim jego pracownikom. Ta firma naprawdę włożyła mnóstwo wysiłku, a także serca w przygotowanie tego miejsca. Działali z myślą o lokalnej społeczności. Nie bez znaczenia są też podziękowania dla radnych Rady Miasta z przewodniczącym Jarosławem Czyżewskim na czele. To oni przyklasnęli naszemu pomysłowi, temu projektowi i zdecydowali, że przeznaczą środki na jego wykonanie. Dziękuję przede wszystkim mieszkańcom Starogardu Gdańskiego za cierpliwość, kiedy ten teren był zamknięty. Mam nadzieję, że efekt, jaki dzisiaj widzimy wart był przeczekania pewnych niedogodności. Szanowni Państwo, to nie koniec! Miejsc do zagospodarowania w Starogardzie jest bardzo dużo. Obiecuję, że będziemy to robić. Będziemy pracować nad tym, żeby wyglądały jak najpiękniej – mówił prezydent miasta Janusz Stankowiak.

Fot. Magdalena Dalecka