Osobowości, lokalni bohaterowie i tradycje. Wierzyczanki 2020 przyznane

Stowarzyszenie Starogardzkie Bractwo Rycerskie, Szlachetna Paczka Rejon Starogard Gdański oraz Biuro Rachunkowe RK Roma Kamrowska to laureaci Wierzyczanek 2020. Wybrani zostali spośród 12 nominowanych do nagród prezydenta miasta w kategoriach kultura, inicjatywy społeczne i gospodarka. Honorowe Wierzyczanki 2020 trafiły do Kociewskiego Centrum Zdrowia i Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Starogardzie Gdańskim.

Po raz pierwszy w historii uroczysta gala wręczenia Wierzyczanek odbyła się 20 czerwca. Ze względu na pandemię, nie można było zorganizować jej w tradycyjnie przyjętym terminie, czyli 29 stycznia, kiedy obchodzimy rocznicę powrotu Starogardu do Państwa Polskiego. – Jestem dzisiaj odrobinę zdezorientowany, bo zawsze zmierzając na galę rozdania nagród Wierzyczanki brodziłem w śniegu albo musiałem się otulać szalem. Dzisiaj żar leje się z nieba. Tym bardziej dziękuję, że przyjęliście Państwo moje zaproszenie i możemy się spotkać, by wręczyć te wyjątkowe wyróżnienia. Już od 22 lat Wierzyczanka jest wśród aktywnych starogardzian nagrodą pożądaną. Przyznawana jest bowiem ludziom wyjątkowym, lokalnym bohaterom, dzięki którym nasze miasto może zmieniać się na lepsze. Gratuluję wszystkim nominowanym – rozpoczynając uroczysty wieczór mówił prezydent Starogardu Janusz Stankowiak.

Kandydatów do Wierzyczanek zgłaszali mieszkańcy. Nominacje przyznały zespoły nominujące. Głosowanie nad zwycięzcami było tajne, a ostateczny wynik zatwierdził sam nagradzający, czyli prezydent miasta.

Kultura

Do Wierzyczanek 2020 w kategorii kultura nominowane było Stowarzyszenie Starogardzkie Bractwo Rycerskie, Jennifer Schroeder oraz Anna Sakowicz. Nagroda trafiła do Starogardzkiego Bractwa Rycerskiego za rozpowszechnianie kultury średniowiecza poprzez pełne pasji odtwarzanie historii i zwyczajów wieków średnich. Statuetkę odebrał Mistrz Bractwa Jarosław Makiła. – Ta nagroda jest ukoronowaniem naszej 25-letniej działalności. W zeszłym roku obchodziliśmy ćwierćwiecze istnienia. Jestem w bractwie już bardzo długo i z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że od początku działalności robimy wszystko, by ludziom żyło się lepiej. Jestem wdzięczny za to ogromne wyróżnienie – dziękował.

Wierzyczankę 2020 w kategorii kultura otrzymało Starogardzkie Bractwo Rycerskie. Nagrodę odebrał Mistrz Jarosław Makiła. 

Inicjatywy Społeczne

Do nagrody w kategorii inicjatywy społeczne zespoły nominujące wskazały Stowarzyszenie Moto Kociewie Stg, Szlachetną Paczkę Rejon Starogard Gdański, Martę Wachowską, Martę Wielgosz i Roberta Czernigę. Za popularyzowanie dobroczynności wśród mieszkańców Starogardu Gdańskiego i zaangażowanie w bezinteresowną pomoc Wierzyczanka powędrowała do starogardzkiego oddziału Szlachetnej Paczki. – Bardzo się cieszę, że mogę przyjąć dzisiaj Wierzyczankę. Ta nagroda jest dla wszystkich naszych wolontariuszy, tzw. Super W. Jedna z takich osób, Marta Wachowska stoi tutaj jako nominowana do nagrody za indywidualne działania. To chyba najlepiej pokazuje jakich ludzi gromadzi Szlachetna Paczka – odbierając nagrodę mówił lider zespołu Michał Hinc.

Wierzyczankę 2020 w kategorii inicjatywy społeczne otrzymała Szlachetna Paczka Rejon Starogard Gdański. Nagrodę odebrał lider zespołu Michał Hinc. 

Gospodarka

Nominowane do Wierzyczanek 2020 w kategorii gospodarka były Biuro Rachunkowe RK Roma Kamrowska, Auto Naprawa Pomoc Drogowa Henryk Zdrojewski, Firma Handlowa „MARCZES” Maria Teresa Etmańska, a także ASIST sp. z o.o. Za profesjonalizm i wszechstronność świadczonych usług oraz umiejętne łączenie biznesu z działalnością społeczną otrzymało Biuro Rachunkowe RK Roma Kamrowska. – Rok 2020 był dla wszystkich działających w gospodarce wyjątkowo trudny. Nam jednak pandemia chyba sprzyjała. Po raz kolejny przekonałam się jak bardzo mogę liczyć na mój zespół. To dzięki niemu dzisiaj stoję na tej scenie. Bez wątpienia przyczynił się do tego także mój mąż oraz synowie, którzy pozwalają mi tak bardzo poświęcać się pracy – powiedziała właścicielka firmy Roma Kamrowska.

Wierzyczankę 2020 w kategorii gospodarka otrzymało Biuro Rachunkowe RK Roma Kamrowska. Nagrodę odebrała właścicielka. 

Nagrody Honorowe

Prezydent Janusz Stankowiak przyznał też dwie Nagrody Honorowe. Za pełną zaangażowania działalność na rzecz ratowania ludzkiego zdrowia i życia w czasie pandemii COVID-19 otrzymało ją Kociewskie Centrum Zdrowia sp. z o.o. A za wyraźny wkład w wychowanie młodego pokolenia starogardzian w duchu przyjaźni i braterstwa Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego Starogard Gdański.

Honorowe Wierzyczanki za 2020 rok otrzymały Kociewskie Centrum Zdrowia sp. z o.o. oraz Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego Starogard Gdański. Nagrody odebrały rzecznik starogardzkiego szpitala Sylwia Neubauer-Borzyszkowska i komendant starogardzkiego hufca ZHP Angelika Siemieńska.  

– Serdecznie dziękuję za tak wyjątkową nagrodę. Oznacza ona, że w tym trudnym pandemicznym czasie zdaliśmy egzamin, a nasza trudna praca została dostrzeżona i doceniona – mówiła rzecznik Kociewskiego Centrum Zdrowia sp. z o.o. Sylwia Neubauer-Borzyszkowska. 

– Dziękuję bardzo za wyróżnienie nas akurat w roku 100-lecia harcerstwa na ziemi starogardzkiej. Dziękuję również wszystkim harcerzom, tym młodszym i starszym, druhnom i druhom oraz moim współpracownikom, dzięki którym udaje nam się pokonywać wszelkie trudności i iść do przodu – wyraziła wdzięczność komendant Hufca Związku Harcerstwa Polskiego Starogard Gdański Angelika Siemieńska.  

Wyjątkowa gala

Galę wręczenia nagród prezydenta miasta tradycyjnie już poprowadził Sławomir Siezieniewski. Jak zwykle była barwna, wzruszające i pełna emocji. Uświetnił ją występ duetu Magda Beucher (sopran) oraz David Beucher (tenor). To jedno z najbardziej znanych operowych małżeństw koncertujące na całym świecie pod batutą znakomitych dyrygentów. Artyści mają w swoim dorobku wiele znakomitych ról operowych, kilka wspólnych płyt oraz trasę koncertową po Chinach i Kanadzie.

Magda Beucher (sopran) oraz David Beucher (tenor)

Duetowi na scenie towarzyszył kwartet smyczkowy. Wspólnie wykonali recital pod nazwą „Romantyczny wieczór z operą” złożony z najpiękniejszych arii oraz duetów operowych i operetkowych, pieśni włoskich, a także największych przebojów musicalowych.

Fot. Małgorzata Rogala

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl