Nie żyje Edward Pałłasz

Był wybitnym kompozytorem i działaczem środowiska artystycznego. 30 listopada 2016 r. Rada Miasta przyznała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Starogard Gdański. 22 grudnia w wieku 83 lat zmarł Edward Pałłasz.

Pan Edward urodził się 30 sierpnia 1936 r. w Starogardzie Gdańskim, w rodzinie nauczycielskiej. Podczas swojej kariery kompozytorskiej współpracował z wieloma teatrami m. in Bim-Bom, Studenckim Teatrem Satyryków, czy warszawskim Teatrem Komedia, gdzie przez dwa lata (1964-1966) pełnił obowiązki kierownika muzycznego. W latach 1969-1975 wykładał na Wydziale Reżyserii Dramatu PWST w Warszawie. Zasiadał w komisji Repertuarowej Festiwalu „Warszawska jesień” (1981-1996). Był członkiem Rady Kultury przy Prezydencie RP ( 1991-1995) oraz dyrektorem Programu II Polskiego Radia (1995-1998). W latach 1988-1993 oraz 2003-2009 był też prezesem Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Jego bogatą i różnorodną twórczość, obejmującą miniatury muzyczne, suity, symfonie, koncerty skrzypcowe, pieśni i utwory rozrywkowe oraz liczne popularne piosenki estradowe, rozpowszechniali znani wokaliści i piosenkarze, m. in. w Kabarecie Olgi Lipińskiej. Skomponował wiele utworów do spektakli teatralnych i telewizyjnych, widowisk muzyczno-poetyckich, programów dla dzieci, musicali oraz filmów krótkometrażowych. Nagrodzony wieloma prestiżowymi nagrodami muzycznymi. Uhonorowany także państwowymi odznaczeniami m. in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Człowiek wielce zasłużony, a przy tym ogromnie skromny. Na każdym kroku okazywał dumę z rodzinnych korzeni i wielokrotnie w swoich kompozycjach odnosił się do folkloru kociewskiego, pisząc piosenki o mieście, z którego pochodził. Był przyjacielem Witolda Lutosławskiego – patrona starogardzkiej Państwowej Szkoły Muzycznej. – Ten Starogard, który pamiętam z czasów, gdy mając 16 lat z niego wyjeżdżałem jawi mi się jako coś, co obrosło w różne piórka. Czasem kolorowe, czasem nadzwyczajne, a czasem dziurawe. Wiem, że w tych miejscach, w których teraz nie ma nic, za chwilę pojawi się nowoczesny budynek. Rozwój tego miasta jest ogromny. Sam fakt, że z 13 000 mieszkańców, teraz jest prawie 50 000 świadczy o tym, iż Starogard nie stoi w miejscu. Bardzo dobrze pamiętam jeszcze jak w 1951 r. w mieście był jeden taksówkarz. Teraz chodzę sobie po Rynku i widzę jak to wszystko się pozmieniało – w maju 2014 r. mówił Edward Pałłasz.

Prawie do końca swojego życia był czynny zawodowo. Jego najnowsze dzieła to napisana w 2012 r. opera „Ja, Kain?” oraz kompozycja na Polski Chór Kameralny „Et..naucz mnie, Panie”, której światowe prawykonanie odbyło się 19 marca 2016 r. w Bazylice św. Mikołaja w Gdańsku.

Fot. 24starogard.pl

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl