Młodzież z Diepholz odwiedziła starogardzki magistrat

19 uczniów z Realschule i Gymnasium w Diepholz przyjechało do Starogardu w ramach polsko-niemieckiej wymiany młodzieży. Przez 6 dni gościć będą u starogardzkich rodzin. W czerwcu uczniowie Publicznego Gimnazjum Nr 1 i I Liceum Ogólnokształcącego pojadą do Niemiec z rewizytą.

Ponad 30 polskich i niemieckich uczniów odwiedziło dzisiaj (25 kwietnia) Urząd Miasta. Młodzież spotkała się z wiceprezydentem Maciejem Kalinowskim, który życzył gościom udanego pobytu, wielu ciekawych doświadczeń oraz niezapomnianych wspomnień. Każdy uczestnik wymiany otrzymał pakiet gadżetów, promujących Starogard. Na koniec spotkania wszyscy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie przed wejściem do Urzędu.

Starogard współpracuje z Diepholz od 1998 roku. To powiatowe miasto, które leży w północno-zachodniej części Niemiec. Miasto liczy 16,5 tys. mieszkańców. Od 18 lat co roku polska i niemiecka młodzież odwiedza się nawzajem i zawiązuje nowe przyjaźnie.

– Chcemy, aby poprzez wspólne działania młodzi ludzie poznali się i doświadczyli życia codziennego w kraju sąsiada. Takie przeżycia prowadzą często do przedłużenia znajomości – do prywatnych odwiedzin, korespondencji mailowej itp. – i o to właśnie chodzi w tych projektach – powiedziała Małgorzata Kosecka jedna z organizatorek wymiany.

Mieszkańcy Diepholz przyjechali do Starogardu 24 kwietnia. W Polsce spędzą 6 dni. Zobaczą m.in. Starogard, Toruń, Gdańsk, Gdynie, Malbork i Pelplin. Wezmą udział w zajęciach szkolnych i konkurach, specjalnie dla nich przygotowanych, których celem jest poszerzenie wiedzy o Starogardzie, Kociewiu i w ogóle Polsce. Zwiedzą nasze miasto, zobaczą elektrociepłownię w Starogardzie, Dom Kopernika i obserwatorium w Toruniu, Oceanarium w Gdyni i gdańskie Stare Miasto oraz zamek w Malborku. Popołudnia spędzą ze swoimi kolegami i ich rodzinami. Wszystko po to by zacieśnić stosunki i relacje z Polakami.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl