Królowie parkietu w Starogardzie

Czwarte z kolei wielkie święto tańca towarzyskiego w Starogardzie Gdańskim pełne było niespodzianek. Na Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego IV Memoriał Edwarda Kowalke 3 listopada przyjechało blisko 200 par z całej Polski. Pokazowy taniec zatańczyli znani z udziału w telewizyjnym show „Dancing with the Star”Jan i Lenka Klimentowie. Do grupowego tańca piosenkę Kamila Bednarka „Spragniony” zaśpiewał uczestnik X edycji The Voice of Poland Tadeusz Seibert. Uroczystą galę poprowadziła jurorka wszystkich edycji „Tańca z Gwiazdami” Iwona Pavlović, a sam Turniej obejrzało ponad tysiąc widzów.

3 listopada br. starogardzka Hala Miejska im. Andrzeja Grubby zamienia się w wielką salę balową. Od wczesnych godzin rannych do późnych godzin wieczornych halę wypełniali tancerze, ich rodzice, przyjaciele i miłośnicy tańca towarzyskiego. W IV Ogólnopolskim Turnieju Tańca Towarzyskiego w Starogardzie zatańczyło blisko 200 par z całej Polski. Tancerze startowali w przedziałach wiekowych od najmłodszych, 7-8 lat, 9-11 lat, 12-13 lat i 14-15 lat przez pary dorosłe (powyżej 15. roku życia), aż do kategorii senior hobby. Swoje umiejętności prezentowali w klasach tanecznych dla początkujących H i F oraz sportowych E, D i C.

W pierwszym bloku tanecznym walczyli najmłodsi tancerze

Turniej rozegrano w trzech blokach tanecznych. Każdy po kolei otwierała żona Edwarda Kowalke patrona Turnieju – Helena Kowalke.

Helena Kowalke otworzyła Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego IV Memoriał Edwarda Kowalke w Starogardzie Gdańskim

– Jestem dumna, że Starogard Gdański pamięta o moim zmarłym mężu. Edward bardzo kochał taniec. Wychował kilka pokoleń tancerzy. Wielu z nich jest dzisiaj trenerami i sędziami. Cieszyłby się, widząc tak piękną i tak dobrze zorganizowaną z wielkim rozmachem imprezę ku jego czci– powiedziała Helena Kowalke.

Blisko 200 par z całej Polski zatańczyło w Hali Miejskiej im. Andrzeja Grubby 3 listopada 2019 roku

Ponad tysiąc widzów przez cały dzień podziwiało występy uczestników Turnieju, nagradzając sunące po parkiecie pary gromkimi brawami. Emocje rosły z godziny na godzinę. Stroje stawały się coraz barwniejsze, bogatsze i bardziej wyszukane. Podczas, gdy panie w przepięknych  sukniach czarowały wdziękiem i gracją, panowie –we frakach emanowali powagą i elegancją. Razem tworzyli niezwykle barwną mozaikę wizualną, która w połączeniu z doskonałą muzyczną oprawą, zapewniła widzom niezapomniane wrażenia.

Kulminacyjnym punktem Turnieju była Gala. Poprowadziła ją znana jurorka wszystkich edycji „Tańca z Gwiazdami” Iwona Pavlovic. Już po raz trzeci przyjechała do Starogardu by zachęcić publiczność do wspólnej zabawy. 

Uroczystą galę turniejową poprowadziła Iwona Pavlović

– To prawda trzeci raz jestem w Starogardzie – powiedziała Iwona Pavlović. – Miałam być też na pierwszej edycji Turnieju, ale inne zobowiązania nie pozwoliły mi wtedy przyjechać do Starogardu. W sumie można powiedzieć, że jestem stałym bywalcem starogardzkiego święta tańca. Impreza wpisała się na moją mapę tanecznych spotkań, zwłaszcza że mam już zaproszenie na kolejną edycję Turnieju w przyszłym roku. Przyjeżdżam tu z wielką radością, bo Starogard ma wyjątkową publiczność, która pięknie się bawi, bije brawo, uczestniczy w Turnieju, a ten dostani taniec ku czci Edwarda Kowalke, gdzie na parkiet wychodzi prawie 90% widzów, robi naprawdę wielkie wrażenie – przyznała prowadząca.

Tancerze klasy C w tańcach standardowych

W ostatnim, tanecznym bloku startowały pary klas C i B. Profesjonalne figury, perfekcyjne gesty, lekkość ruchów potwierdzały mistrzowską klasę tancerzy. Najlepsi otrzymali medale, dyplomy i puchary ufundowane przez władze samorządowe oraz sponsorów. Nagrody w tym również pieniężne wręczyli im dyrektor Starogardzkiego Centrum Kultury Ewa Roman oraz żona pana Edwarda – Helena Kowalke. Wiele par awansowało też do wyższej klasy tanecznej.

Na parkiecie seniorzy hobbiści

W tej części imprezy o manio najlepszych walczyli również seniorzy hobbiści. Grupę najliczniej reprezentowali tancerze ze Starogardu Gdańskiego, którzy doskonale wypadli zarówno w tańcach standardowych, jak i łacińskich. Sędziowie jednak sprawiedliwie przyznali wszystkim parom pierwsze miejsce, co publiczność nagrodziła wielkimi brawami.

Jan i Lenka Klimentowie w zmysłowej rumbie

Blasku i uroku wyjątkowemu wieczorowi dodali Jan i Lenka Klimentowie. Zatańczyli salsę i zmysłową rumbę. Publiczność przyjęła ich bardzo ciepło, a po występie zgotowała im owacje na stojąco.

Turniej zakończył się tradycyjnie wspólnym tańcem ku czci Edwarda Kowalke w wykonaniu uczestników Turnieju i zaproszonych gości. Wspólnie zatańczyli walca do utworu Kamila Bednarka „Spragniony”, który na żywo wykonał uczestnik X edycji The Voice of Poland Tadeusz Seibert.

Do wspólnego walca utwór Kamila Bednarka Spragniony zaśpiewał Tadeusz Seibert

– To było dla mnie całkiem nowe doświadczenie i wielkie przeżycie. Nigdy dotąd nie śpiewałem do tańca tylu parom jednocześnie. Coś fantastycznego. Poczułem cudowną energię i radość, która bije od wszystkich zgromadzonych w tej sali. Bardzo za to dziękuję – powiedział Tadeusz Seibert.

Na zakończenie Turnieju prezydent miasta Janusz Stankowiak podziękował prowadzącej Iwonie Pavlović oraz Helenie Kowalke – żonie patrona Turnieju

Organizatorami imprezy byli: Starogardzkie Centrum Kultury i Klub Tańca Towarzyskiego „Impuls”. Turniej przygotowali we współpracy z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Starogardzie Gdańskim oraz wolontariuszami Stowarzyszenia „Pozytywni”.

Impreza odbyła się w strukturach działania Federacji Tańca Sportowego, w której skład wchodzą przedstawiciele profesjonalnego i amatorskiego ruchu tanecznego w Polsce oraz Pomorskiego Związku Tańca Sportowego.

Partnerem imprezy było Starogardzkie Stowarzyszenie Fotograficzne.

Pierwsze dwa bloki taneczne poprowadziła Danuta Niemczynowicz – Przekop z Olsztyna. Znakomitą oprawę muzyczną zapewnił Piotr Czyżyk z Elbląga, a nad całością czuwał Kierownik Artystyczny Turnieju Łukasz Rocławski ze Starogardzkiego Centrum Kultury.

Patronat nad wydarzeniem sprawowali Prezydent Starogardu Gdańskiego – Janusz Stankowiak, Starosta Powiatu Starogardzkiego – Kazimierz Chyła, Wójt Gminy Starogard Gdański – Magdalena Forc-Cherek.

fot. Magdalena Dalecka

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl