Jak będzie wyglądać hospicjum w Starogardzie? Zgłoś swoje uwagi

Prezydent Starogardu zaprasza do konsultacji społecznych. Tematem są dwie koncepcje architektoniczne budowy hospicjum w Starogardzie Gdańskim. Uwagi można zgłaszać drogą elektroniczną na adres wti@um.starogard.pl do 5 stycznia 2018 roku.

Stacjonarne hospicjum w Starogardzie ma powstać na działce przy ul. Rolnej. Dysponować będzie 20 łóżkami, które podzielone zostaną na 6 pokoi 1-osobowych z łazienką i 7 pokoi 2-osobowych również z łazienkami.

Hospicjum to miejsce szczególne. Aby pełniło swoje funkcje, jego wnętrze powinno być przyjazne i funkcjonalne, a otoczenie sprzyjać odpoczynkowi i wyciszeniu. Musi łączyć piękno architektury z funkcjonalnością przy maksymalnym wykorzystaniu otaczającej je przyrody. W związku z tym w każdej z przedstawionych poniżej koncepcji architektonicznej dużą wagę przywiązuje się do zagospodarowania obszaru wokół hospicjum, aby jego podopieczni wraz z rodzinami mogli swobodnie korzystać z ogrodu czy tarasu. Projekt uwzględnia wszystkie najważniejsze potrzeby chorego w ostatnim stadium choroby. Dotyczy to zarówno somatycznej, psychicznej, społecznej, jak i duchowej sfery życia. Chory musi mieć zapewniony kontakt z bliskimi, dlatego forma architektoniczna, która została tu przyjęta ma charakter bardziej domowy niż szpitalny.

Prezydent Janusz Stankowiak zaprasza wszystkich mieszkańców do zapoznania się z przedstawionymi rozwiązaniami projektowymi. Zachęca wszystkich do konsultacji i zgłaszania swoich uwag. Wszystkie opinie starogardzian na ten temat przekaże architektom, którzy postarają się uwzględnić je w dalszym przygotowywaniu dokumentacji projektowej hospicjum.

Przedłożone do konsultacji koncepcje przygotował Szymon Derdowski. Architekt ze Skórcza został wybrany spośród 9 innych oferentów, którzy zgłosili się do konkursu w drodze zapytania ofertowego. Dokumentacja techniczna obejmuje całą infrastrukturę obiektu oraz układ drogowy z możliwością dalszej rozbudowy zaprojektowanego budynku. Wraz z pozwoleniem na budowę ma być gotowa do 28 września 2018 roku.

Na Państwa uwagi i opinie czekamy pod adresem mailowym: wti@um.starogard.pl do 5 stycznia 2017 roku.