Debatowali o ekologii

Odnawialne źródła energii, termomodernizacja, segregacja odpadów oraz czystość powietrza to główne tematy debaty ekologicznej zorganizowanej 10 grudnia przez „Dziennik Bałtycki”.

O swoich działaniach na tym polu opowiadali: naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Starogard Gdański Sebastian Brauer, wicestarosta powiatu starogardzkiego Patryk Gabriel, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska starostwa powiatowego Jerzy Komorowski oraz przedstawiciele firmy Starbud Odnawialne Źródła Energii właściciel Rafał Kosianowicz i Jakub Mokwa.

W debacie udział wzięli od lewej: przedstawiciele firmy Starbud Jakub Mokwa i Rafał Kosianowicz, wicestarosta starogardzki Patryk Gabriel, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska starostwa powiatowego Jerzy Komorowski oraz naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Starogard Gdański Sebastian Brauer. 

– Gmina miejska jest tą jednostką samorządu terytorialnego, która ma najbliższy kontakt z mieszkańcami. Dlatego nasze działania, także te w zakresie ekologii, skupiają się przede wszystkim na bezpośrednim wspieraniu starogardzian. 1 sierpnia 2019 r. prezydent podpisał porozumienie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, które dotyczy współpracy przy składaniu wniosków w ramach ogólnopolskiego programu „Czyste Powietrze”. Jest on przewidziany dla osób fizycznych, które chcą zmienić swoje domy w taki sposób, żeby nie emitowały tak wielu zanieczyszczeń. W Urzędzie Miasta są osoby, które pomagają mieszkańcom wypełniać wnioski o udział w programie i uzyskanie na tej podstawie pomocy finansowej przy zmianie źródeł ciepła – mówił naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Sebastian Brauer.

– Na terenie Starogardu Gdańskiego działa 10 nowoczesnych czujników do pomiarów pyłu zawieszonego – PM 2.5 i PM 10 (odpowiadających za tzw. smog). Zawsze można przy ich pomocy sprawdzić aktualną jakość powietrza. Uświadamiamy mieszkańców, prowadzimy akcje edukacyjne – dodał Sebastian Brauer.

Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak podczas wywiadu dla „Dziennika Bałtyckiego”. 

– Uważam, że jeśli chodzi o ekologię są cztery podstawowe filary. Pierwszym jest współpraca między rządem a samorządami. Drugi to edukacja społeczeństwa. Wcale nie mam tu na myśli tylko ludzi młodych, bo jak pokazała nominowana do Nagrody Nobla Greta Thunberg to pokolenie jest w tym temacie bardzo świadome. Często problem tkwi w ludziach dojrzałych, którzy przesiąknięci są złymi nawykami. Po trzecie bardzo ważnym aspektem jest finansowe i merytoryczne wsparcie mieszkańców decydujących się na wymianę źródeł ciepła. Po czwarte natomiast z niewłaściwych zachować musimy wyciągać konsekwencje, czyli po prostu stosować odpowiednie sankcje – w wywiadzie dla „Dziennika Bałtyckiego” powiedział prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak.

Debacie z uwagą przysłuchiwali się uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Ziemi Kociewskiej oraz Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Bolesławowie.

Fot. Małgorzata Rogala

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl