Halowa piłka nożna na trzy dni zawładnęła Starogardem

Pogoń Szczecin i CFS Atletico Cartana z Hiszpanii to zwycięzcy VI Międzynarodowego Turnieju Halowej Piłki Nożnej chłopców rocznika 2009 i I Turnieju 4 Narodów w futsalu w Starogardzie Gdańskim. Przez cały weekend 24-26 lutego blisko 300 zawodników z 20 klubów polskich i zagranicznych rozegrało 180 meczów. Zawodnikom towarzyszył sportowy duch walki, a kibicom wielkie emocje. Turniej wpisał się w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

W piątkowy wieczór 24 lutego br. halę miejską im. Andrzeja Grubby wypełnili młodzi zawodnicy z 20 najlepszych klubów piłki nożnej z całej Polski, Litwy, Rosji, Białorusi i Anglii. Towarzyszyli im trenerzy, rodzice i kibice. Do Starogardu przyjechali też seniorzy z francuskiego klubu Viking Club Paris i hiszpańskiego CFS Atletico Cartana, którzy na co dzień trenują futsal. Dołączyli do nich starogardzianie – podopieczni Klubu Sportowego Beniaminek 03, który zorganizował to sportowe wydarzenie.

Przewodniczący Rady Miasta Jarosław Czyżewski oraz wicemarszałek województwa pomorskiego Krzysztof Trawicki uroczyście otworzyli I Turnieju 4 Narodów i VI Międzynarodowego Turnieju Halowej Piłki Nożnej chłopców rocznika 2009.

Krzysztof Trawicki wicemarszałek województwa pomorskiego i przewodniczący Rady Miasta Jarosław Czyżewski otworzyli VI Międzynarodowy Turniej Halowej Piłki Nożnej chłopców rocznika 2009 i I Turniej 4 Narodów w futsalu.

Jarosław Czyżewski przywitał zawodników w pięciu językach: francuskim, rosyjskim, hiszpańskim, niemieckim  i polskim,  życząc wszystkim dobrej zabawy i gry fair play. Krzysztof Trawicki przypomniał, że Starogard to stolica Kociewia i miasto, w którym urodził się Kazimierz Deyna. Życzył wszystkim również sportowej i zaciętej walki.  Ich słowa na angielski przetłumaczył  współprowadzący imprezę Gustave Tollgerdt – prezes francuskiego klubu Viking Paris. 

Podczas otwarcia specjalne podziękowania za współpracę i pomoc zorganizowania międzynarodowej wymiany otrzymali szefowie klubów z Litwy, Francji i Hiszpanii, współpracownicy KS Beniaminka 03 i wolontariusze. Podziękowania otrzymali też zawodnicy i trenerzy drużyny U14 Beniaminka 03, którzy w tym roku zdobyli brązowy medal w Mistrzostwach Polski w futsalu w Ustce.

Brązowi medaliści Mistrzostw Polski w futsalu – dyżurna KS Beniaminek 03 U14

Przez dwa dni, w sobotę i niedzielę młodzi adepci halowej piłki nożnej walczyli o medale i puchary. Rozegrali 180 meczów po 11 minut, w pięcioosobowych drużynach, w dwóch grupach. W każdej grupie było dziesięć zespołów. Grali każdy z każdym, ale zwycięzca był tylko jeden. Złote medale i puchar Turnieju wywalczyli chłopcy z Pogonii Szczecin. Zaraz za nimi na podium stanęli Anglicy z Sheffield United, a trzecie miejsce zajęła Arkonia Szczecin.

Zwycięzcy nie kryli radości. Po ostatnim wygranym meczu ze Śląskiem Wrocław w triumfalnym geście zdjęli koszulki i zawirowali nimi w powietrzu.

Drużyna Pogoń Szczecin świętuje zwycięstwo w VI Międzynarodowym Turnieju Piłki Halowej w Starogardzie Gdańskim

– Bardzo się cieszymy – powiedział Dominik – jeden z rozgrywających Pogonii Szczecin. – To wielki sukces całej naszej drużyny. Ciężko na to pracowaliśmy. Dużo trenujemy, niektórzy z nas już od trzech lat kopią piłkę. Treningi mamy trzy razy w tygodniu.

Zapytani o swoich piłkarskich idoli jedni krzyknęli Messi, inni – Neymar. Zgodni byli jedynie w kwestii powrotu do Starogardu w przyszłym roku, bo bardzo im się turniej podobał, no i zamierzają obronić tytuł.

Zawodom dziwęciolatków towarzyszył pojedynek trzech narodów w futsalu. Czwarta drużyna z Niemiec niestety nie dojechała. Przez trzy dni kibice podziwiali w akcji seniorów z Paryża, Malagi i Starogardu Gdańskiego. Najlepsi okazali się Hiszpanie, chociaż Francuzi ostro deptali im po piętach. Ostatecznie puchar wywalczyła drużyna CFS Atletico Cartana z hiszpańskiej Malagi.

Najlepszy zawodnik turnieju – Hanza z Sheffild United, najlepszy bramkarz – Mateusz Nowakowski z Arkonii Szczecin oraz najlepszy strzelec – Alex Michalak z Pogoni Szczecin

Najlepszym zawodnikiem VI Międzynarodowego Turnieju Halowej Piłki Nożnej chłopców rocznika 2009 został Hanza z Sheffild United. Najlepszym bramkarzem okazał się Mariusz Nowakowski z Arkonii Szczecin, a tytuł najlepszego strzelca otrzymał Alex Michalak z Pogoni Szczecin.

Jak przystało na dobrą sportową imprezę, towarzyszył jej duch walki i mnóstwo emocji. Na pewno dla wszystkich uczestników, trenerów i rodziców, którzy towarzyszyli swoim pociechom, były to niezapomniane chwile, pełne wrażeń i nowych doświadczeń.

– Turniej zorganizowaliśmy dla starogardzian i kibiców futbolu na hali – powiedział Marcin Kaszubowski prezes KS Beniaminek 03. – Włączyliśmy się w ten sposób w roczne obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, a przy okazji świętujemy 15-lecie klubu KS Beniaminek 03. Zaprosiliśmy 20 zespołów z 5 krajów. W każdej drużynie po 12 zawodników. To szóste tego typu zawody, ale pierwszy Turniej 4 Narodów. Czterech ze względu na to, że mamy krótki czas realizacji tego turnieju. W ciągu trzech dni mogą się odbyć maksymalnie cztery mecze drużyn seniorskich. Oczywiście w przyszłości chcielibyśmy ten Turniej kontynuować, bo największą radością jest radość tych dzieciaków, które mają okazję się poznać i zmierzyć swoje siły na boisku.

Ostateczne wyniki VI Międzynarodowego Turnieju Halowej Piłki Nożnej chłopców rocznika 2009.

1. Pogoń Szczecin
2. Sheffild United
3. Arkonia Szczecin
4. BKS Bydgoszcz
5. Soyushor Kaliningrad
6. Śląsk Wrocław
7. Legia Warszaw
8. Lech Poznań
9. Lechia Gdańsk
10. UKS Jedynka Reda
11. Osiczanka Osice
12. Escola Futbolu
13. Olimpia Kowno
14. Jaguar Gdańsk
15. Beniaminek 03 I
16. Małx Jeziorak Iława
17. Neman Grodno
18. Beniaminek 03 II
19. FA Panavezio
20. Kolakas Klaipeda

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl