Cztery dni królowania piłki nożnej w stolicy Kociewia

Prawie 200 meczów rozegrali młodzi piłkarze na stadionie im. Kazimierza Deyny w Starogardzie Gdańskim w ostatni weekend wakacji. W IV Międzynarodowym Turnieju Piłki Nożnej „Polpharma Deyna Cup Junior 2016” uczestniczyło 480 zawodników i trenerów z 32 klubów. Najlepsi okazali się zawodnicy Escola Varsovia. Piłkarze warszawskiego klubu zdobyli puchary w obu kategoriach wiekowych.

W turnieju uczestniczyli chłopcy z roczników 2006 oraz 2007 i młodsi. Przyjechali do Starogardu z różnych stron świata: Anglii, Turcji, Rosji, Białorusi, Ukrainy, Gruzji, Litwy i Łotwy. Oczywiście nie zabrakło czołowych polskich drużyn z Warszawy, Poznania, Wrocławia, Szczecina i Lubina oraz przedstawicieli gospodarzy. Na murawie pojawiły się też drużyny, w których barwach grał Deyna – Manchester City oraz Legia Warszawa.

Podczas otwarcia zawodów w czwartek 25 sierpnia na Rynku prezydent Janusz Stankowiak życzył młodym piłkarzom sukcesów na miarę Kazimierza Deyny. Podkreślił, że liczy się nie tylko rywalizacja sportowa, ale to, że sportowcy z różnych stron świata, mówiący różnymi językami mogą się spotkać, poznać i być może zaprzyjaźnić.

Wśród zaproszonych gości, którzy witali uczestników Turnieju, znalazła się również nasza brązowa medalistka w pięcioboku z Rio – Oktawia Nowacka.
– W sporcie zdarzają się wzloty i upadki, ale jedno jest najważniejsze – powiedziała olimpijka – wola walki do samego końca. Nigdy się nie poddawajcie. Pokonujcie słabości i wytrwale dążcie do celu, walcząc do utraty tchu – życzyła piłkarzom.

Te słowa znalazły potwierdzenie podczas trzydniowych intensywnych zmagań na boiskach. Przez cały czas trwania Turnieju nad Starogardem unosił się nie tylko duch sportowej walki i rywalizacji, ale też radości, przyjaźni i zabawy. Miasto na cały weekend zabarwiło się wszystkimi kolorami klubowych koszulek, które wymieszane, tworzyły niezwykłą mozaikę.

Zwycięskie puchary w szale radości podnieśli zawodnicy Escoli Varsovii. Piłkarze z warszawskiego klubu wygrali w obu kategoriach wiekowych.

IMG_8364

Kolejne miejsca zajęli:
– w roczniku 2006 : II miejsce – Lech Poznań, III miejsce – Śląsk Wrocław i nastepne: Manchester City, Sparta Zabrze, Karpaty Lwów, Zagłębie Lubin, FK “Girionys” Kauno, FK Mińsk, BFC Daugavpils, Legia Warszawa, Super Nova, FC Dila Gori, GTS Pruszcz Gdański, Beniaminek 03, Karacabey Belediye


– w roczniku 2007 : II miejsce – Lech Poznań, III miejsce – Śląsk Wrocław i następne: Legia Warszawa, Beniaminek 03 I, Karpaty Lwów, Super Nova, Radunia Stężyca, FK Mińsk, Lechia Gdańsk, FK “Giriony” Kauno, Zagłębie Lubin, FK Fortuna Mińsk, BFC Daugavpils, FM „Azuolas” Kauno, Beniaminek 03 II.

Nie tylko dobra dyspozycja dopisała piłkarzom, pogoda też nie zawiodła. Przez cztery dni nad stadionem świeciło słońce, rozgrzewając i tak bardzo gorącą atmosferę starogardzkich zawodów. Święto piłki nożnej, organizowane w naszym mieście już po raz czwarty, było doskonałą okazją do wspólnych rodzinnych spotkań i promocji tej dyscypliny sportu wśród mieszkańców naszego miasta i regionu.

W specjalnej „strefie medycznej” odbyły się pokazy masaży fizykoterapii, zdrowego żywienia oraz udzielania pierwszej pomocy. Firma Colgate z dr Ząbkiem na czele przeprowadziła warsztaty na temat prawidłowej profilaktyki jamy ustnej, które spotkały się z dużym zainteresowaniem zarówno młodych jak i starszych kibiców. Dużą popularnością cieszyła się też „multimedialna strefa rozrywki”, gdzie relaksowali się zawodnicy w przerwach między meczami.

Turniej swoim honorowym patronatem objął Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk oraz Polski Związek Piłki Nożnej. Jego organizatorem od lat jest Klub Sportowy Beniaminek 03, przy współudziale Gminy Miejskiej Starogard Gdański i Ośrodka Sportu i Rekreacji. Zawody sponsorowały Zakłady Farmaceutyczne Polpharma SA.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl