Bezpieczna droga do szkoły

Podczas zakończonego niedawno Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, 21 września starogardzka Straż Miejska zorganizowała dla dzieci akcję edukacyjną pod hasłem „Bezpieczna droga do szkoły”.

Najmłodsi starogardzianie z funkcjonariuszami spotkali się w kinie „Sokół”. O godz. 12:00 pojawiły się tam maluchy z ośmiu przedszkoli, a o 13:00 przedstawiciele uczniów klas 1-3 ze wszystkich szkół podstawowych w naszym mieście.

Dzieci obejrzały specjalnie dla nich przygotowaną prezentację. Odpowiadały na pytania zadawane przez strażników. Na każdego, kto zgłosił się do odpowiedzi i poprawnie jej udzielił czekała nagroda. – Bardzo podoba mi się miś, którego wygrałam. Jest super. Będzie mi przypominał o tym, jak bezpiecznie dojść do szkoły – mówiła Ola. – Ja też dostałem misia. Były jeszcze inne nagrody, ale chciałem właśnie maskotkę. Są najfajniejsze – wtrącił się uśmiechnięty Jaś.

Uczestnicy akcji też mieli szansę zadać pytania strażnikom miejskim. Mogli dowiedzieć się wszystkiego o przepisach ruchu drogowego. Na największą ilość pytań odpowiedzieć musieli funkcjonariusze, którzy do kina „Sokół” wjechali na rowerach.

– Strażnicy – rowerzyści zwracali dzieciom uwagę przede wszystkim na to, jak ważne jest, by na drodze, po której się poruszamy być widocznym. Dotyczy to zarówno pieszych, jak i rowerzystów – powiedziała Krystyna Kwidzińska-Kulas, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Starogardzie Gdańskim. Dzieci z pewnością zapamiętają istotną rolę odblasków. Wszystkie chętnie śpiewały: „Od obuwia aż do głowy, jestem cały odblaskowy”.

Był to już II etap akcji „Bezpieczna droga do szkoły”. Trwał w sumie cztery tygodnie. Wzięły w nim udział 22 jednostki z całego regionu. Były to straże gmin: Kobylnica, Kolbudy, Kościerzyna i Pruszcz Gdański oraz miejskie z: Chojnic, Gdańska, Gdyni, Helu, Kartuz, Kościerzyny, Kwidzyna, Malborka, Pruszcza Gdańskiego, Pucka, Rumi, Słupska, Sopotu, Starogardu Gdańskiego, Sztumu, Tczewa, Wejherowa i Władysławowa. Więcej informacji pod adresem: http://prefektura.strazmiejska.gda.pl/2017/09/25/bezpieczna-droga-do-szkoly-pomorscy-straznicy-edukuja-najmlodszych/#more-242

Fot. Małgorzata Rogala

 

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl