ETZT 2013

19 września 2013

Ekologiczny parking i festyn na Rynku

ilustracja

ilustracja

ilustracja

ilustracja


18 września 2013

Bezpłatne przeglądy rowerowe prowadziło stowarzyszenie Grupa Kolarska Starogard Gd.

ilustracja

ilustracja

ilustracja


17.09.2013

ilustracja

W kinie „Sokół”, od godz. 8:00 do 13:00 starogardzka grupa PaT przedstawiała program edukacyjny dla młodzieży szkolnej. Na godzinny program, powtarzany cyklicznie dla kolejnych szkół, składały się dwa spektakle („Sekret”, „Na skrzydłach”), trzy kótkie filmy promujące działania PaT (nabór w I LO, Pomorski Przystanek PaT w Kolbudach, ogólnopolskie spotkanie grup PaT w Łodzi) oraz wystąpienia koordynatorów akcji.

ilustracja

ilustracja

ilustracja

ilustracja


Plakat tegorocznego ETZT znajdziesz na stronie głównej www.starogard.pl , lub pod poniższym adresem:

/bindata/images/IMG5038067379ecb7829b1e7e071ab528d6.jpg

Sponsorzy:

ilustracja

ilustracja

ilustracja

 „Czyste powietrze – czas na Twój ruch”
Podstawowym celem zainicjowanego przez Komisję Europejską w 2002 roku i odbywającego się corocznie w dniach 16 – 22 września, Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, jest zachęcenie mieszkańców miasta do wyboru alternatywnych w stosunku do samochodu osobowego środków transportu.

Jest faktem, że chodzenie pieszo czy też jazda na rowerze jest korzystne dla naszego zdrowia. Większa aktywność fizyczna powoduje, że nie tylko jesteśmy szczuplejsi i bardziej sprawni ale również mniej chorujemy – dotyczy to zarówno chorób serca jak i nadciśnienia, astmy oraz wielu innych dolegliwości.

Faktem jest również, że miasta o czystszym powietrzu są zdrowsze. Jeśli otacza nas czyste powietrze, średnia długość życia wydłuża się o 8 miesięcy, a są również dowody na to, że znacznie mniejsze jest prawdopodobieństwo zapadnięcia na choroby układów oddechowego i krążenia. Z drugiej strony powietrze zanieczyszczone przez pyły drobnocząsteczkowe czy tlenki azotu może powodować choroby płuc, w tym astmę, zapalenie płuc oraz raka.

Ale nie tylko ludzkie życie jest zagrożone – zanieczyszczenie powietrza szkodzi też środowisku co przejawia się poprzez zakwaszenie gleby, ginięcie gatunków zwierząt i roślin, zmniejszanie się warstwy ozonowej i zmiany klimatu.

Zmieniając nasze przyzwyczajenia w zakresie transportu, możemy dopomóc zarówno samym sobie jak i naszemu środowisku. Tegoroczny slogan Europejskiego Tygodnia Transportu Zrównoważonego brzmi: „Czyste powietrze – czas na Twój ruch” (Clean air –  it’s your move!). Odzwierciedla on siłę jaka leży w nas – mieszkańcach którzy poprzez swoje wybory w zakresie mobilności mogą wpłynąć na jakość otaczającego nas powietrza. To forma przypomnienia, że każdy z nas ma tu swoją rolę. Że nawet małe zmiany, takie jak poruszanie się pieszo lub rowerem zamiast samochodem, korzystanie z transportu publicznego, mogą być bardzo istotne i znacząco podnieść jakość naszego życia.
Źródło: www.mobilityweek.eu/join-us/theme-2013

Zadbaj o czyste powietrze
Otaczające nas powietrze jest czymś tak oczywistym, że na co dzień nie zwracamy na nie uwagi. A przecież życie człowieka zależy od oddychania, od powietrza. Bez niego nie
moglibyśmy funkcjonować.

W powietrzu niestety jest coraz więcej zanieczyszczeń. Najbardziej niepokojącym zjawiskiem jest wzrost poziomu dwutlenku węgla. Zanieczyszczone powietrze nas męczy, utrudnia normalne funkcjonowanie. Zły stan powietrza, którym oddychamy negatywnie wpływa na nasz układ oddechowy, podrażnia krtań, oczy, może przyczynić się do bezsenności, bólów głowy i ogólnego złego samopoczucia. Komisja Europejska obliczyła, że czystość naszego powietrza ma bezpośredni wpływ na naszą pracę i rozwój gospodarki. Średnio pół dnia absencji chorobowej przeciętnego Europejczyka wywołana jest złym stanem powietrza.

Na szczęście dbanie o powietrze wcale nie musi być trudne. Do naszego codziennego życia możemy wprowadzić kilka prostych zasad, by powietrze wokół nas było czystsze i sprzyjało naszemu zdrowiu.

Co każdy z nas może zrobić?
Doskonałym sprzymierzeńcem człowieka w walce z zanieczyszczeniami powietrza są rośliny. Gęsta roślinności tłumi hałas (tzw. zanieczyszczenia akustyczne), dlatego też w mieście sadzi się wiele drzew i krzewów. Rośliny pochłaniają również wiele zanieczyszczeń z powietrza. Warto więc wokół domu czy bloku sadzić drzewa, jak również zadbać o roślinność we wnętrzu mieszkania.

  • Jeśli to tylko możliwe warto z samochodu przesiąść się na rower. Taka zamiana uchroni powietrze od porcji spalin, a nam samym przyniesie wiele korzyści zdrowotnych. Dojeżdżając do pracy samochodem dobrze choć w weekend wybrać się na rowerową wycieczkę.
  • W mieście dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z transportu publicznego. Wybierając autobus tramwaj, pociąg lub metro mniej szkodzimy powietrzu niż jeżdżąc samochodem. Korzystając z komunikacji miejskiej najczęściej jesteśmy szybciej w pracy, nie stojąc w korkach. To także możliwość przeczytania ulubionej książki lub porannej gazety.
  • Włączony kaloryfer wpływa niestety na pogorszenie się jakości powietrza w mieszkaniu. Im cieplej tym lepsze warunki do rozwoju roztoczy. Staraj się więc przykręcać w domu kaloryfer, gdy w pomieszczeniu jest wystarczająco ciepło – zapobiegniesz rozwojowi alergii i mniej gazów cieplarnianych przedostanie się do atmosfery.
  • Hałas to również zanieczyszczenie powietrza. W miejscu, gdzie jest za głośno czujemy się zmęczeni, a nawet boli nas głowa. Hałasu nie lubią również zwierzęta. W lesie, gdy nie zachowamy ciszy – nie usłyszymy nawet śpiewu ptaków. Dobrze więc starać się zachowywać ciszę na łonie natury: nie nastawiać głośno radia czy odtwarzacza, zwłaszcza gdy jest się w otoczeniu przyrody. To sprzyja naszemu wypoczynkowi.
  • Stosując benzynę bezołowiową oraz posiadając katalizator w samochodzie zmniejszamy emisje ołowiu do atmosfery.
  • Wystarczy 1 kg spalonych butelek, folii itp. żeby wytworzyć aż 280 litrów gazowego chlorowodoru, który z parą wodną tworzy kwas solny. Wrzucone do pieca butelki i inne tworzywa sztuczne podczas powolnego spalania, w dość niskich temperaturach zamieniają się w rakotwórczy gaz. Razem z dymem uwalniają się bowiem silnie trujące środki, które później z deszczem spadają na ziemię i przedostają się do wody, a z nią do naszego organizmu.

Dokładny harmonogram działań odbywających się w ramach  Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu  w Starogardzie Gdańskim już wkrótce!

ilustracja