Przestrzenie miejskie

ilustracja Link do map: www.stg.procad.pl


ilustracja
źródło: Lars Gemzøe, Turning the city around, 2008.

„Ulice, place i parki tworzą w miastach przestrzenie publiczne. Są przeciwieństwem prywatnych przestrzeni, które powstają w pewnym sensie dzięki istnieniu tych pierwszych. Tworzenie publicznych przestrzeni w mieście jest szansą na jego prawdziwą egzystencję, na jego przestrzenny rozwój i aktywność. Wykorzystanie przez miasta tej szansy poprzez określenie skali jakości nierozerwalnie wiąże się z jakością architektury. Ulice, place i parki odzwierciedlają jakość urbanizacyjnej propozycji, która winna być rozumiana jako wyzwanie dla inicjatywy prywatnych inwestorów.

Architekci i urbaniści, przy wsparciu polityków, winni kształtować obraz publicznej przestrzeni, tworząc zarazem przestrzenne ramy dla kształtowania prywatności. Jednakże należy pamiętać, iż rolą miasta nie jest pozostawienie nieograniczonej swobody w kreowaniu  indywidualnych rozwiązań, ale nadanie im znaczenia i wymaganie szczególnej staranności oraz podporządkowania się regułom określającym estetyczną jakość publicznej przestrzeni!

Przestrzeń publiczna w każdym mieście tworzy tradycyjne miejsce miejskich interakcji – swoisty rdzeń powiązań poszczególnych jego części. Będąc społeczną własnością, stanowić winna szkielet porządkujący przestrzenny układ miasta i wyznaczać „pola” działalności prywatnych i publicznych inwestorów. Przestrzeń publiczna to nie tylko przestrzeń pomiędzy układem dróg transportowych i placów, lecz także przestrzeń kreująca i regulująca stosunki pomiędzy użytkownikiem a zbudowanym środowiskiem miejskiej struktury…”

Romuald Loegler, Słowo od wydawcy, [w:] J. Gehl, Życie między budynkami, Kraków 2009.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support